Hivatalosan 2013 novemberében jelentették be Dél-Koreában, hogy légierejük flottáját az ötödik generációs F-35 Lightning II típussal kívánják megújítani, melyből első körben negyven darabot rendelnének. A novemberi bejelentés után ismét a Lockheed Martin F-35-öse került a figyelem középpontjába, hiszen Dél-Korea most hivatalosan is bejelentette, hogy az F-X program keretein belül az F-35A-t vásárolnák meg.
Szöül védelmi beszerzésekért felelős bizottsága a mai napon, 2014. március 24-én hétfőn délelőtt döntött az F-35-ös mellett, ezt követően a hír megjelent a Lockheed Martin hivatalos oldalán is. Ha a tárgyalások zökkenőmentesen zajlanak, akkor a szerződés aláírására még idén sort keríthetnek, az első gépek leszállítása pedig így akár már négy éven belül megvalósulhat. Meg nem erősített információk szerint Dél-Korea 6,79 milliárd dollárt különített el a 40 darab Lightning II megvásárlására, a korábban opcióként emlegetett további 20 példányról a mai közleményben nem esett szó.
F-35-ös mock-up Szöulban
Ausztrália (JSF partnerország) és Japán után Dél-Korea lehet az Ázsia-Csendes-óceáni régió harmadik országa, mely az F-35-öst választja, a külföldi megrendelők közül pedig szintén a harmadik Izrael és Japán után. Az USA tengerészgyalogsága, haditengerészete és légiereje mellett nyolc nemzetközi partnerország vesz részt az F-35 JSF programban, melyben a három különböző változattal (F-35A, F-35B, F-35C) leváltják a légierő F-16 és A-10, a haditengerészet F/A-18, illetve a tengerészgyalogosok F/A-18 és AV-8B Harrier repülőgépeit, továbbá az egyéb külföldi megrendelők adott típusait.
F-35B demo - Yuma Air Show
Dél-Korea még 2011-ben írt ki pályázatot 60 új vadászrepülőgép beszerzésére. A Dél-koreai Légierő fejlesztését célzó F-X III elnevezésü tenderre a Boeing az F-15 Silent Eagle-lel, a Lockheed Martin az F-35 Lightning II-vel, illetve a Eurofighter konzorcium, a Eurofighter Typhoonnal nevezett. A tender zárása előtt Oroszország nem hivatalos ajánlat keretében kínálta a koreaiaknak ötödik generációs repülőgépét, a T-50 (PAK FA) típust. 2013 szeptemberében a Dél-koreai Légierő korábbi parancsnokai élesen kritizálták a győzelmi esélyesnek kikiáltott F-15SE-t, ezt követően a védelmi beszerzési programiroda el is vetette az F-15SE lehetséges jövőbeni beszerzését. Az F-35-ös üzlet létrejöttével a légierő kiöregedő F-4 Phantom II és F-5 Freedom Fighter/Tiger II repülőgépeit váltják le.
Pillanatkép a Luke légibázisról, ahová a közelmúltban érkezett meg az első F-35-ös
A hajófedélzetre szánt típusok többségét direkt erre a speciális szerepkörre tervezik. Természetesen olyan helyzet is létezik, amikor a meglévő technikát alakítják át erre a cseppet se egyszerű feladatra.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.