Az amerikai Boeing cég nemrégiben bemutatta az általa gyártott Super Hornet többfeladatú vadászbombázó továbbfejlesztett változatát (Advanced Super Hornet), amely csökkentett észlelhetőséggel és megnövelt hatótávolsággal is bír.
Ezeket a fejlesztéseket már alapból megkapják a jövőben legyártásra kerülő repülőgépek, köztük az a 12 darab Growler (elektronikus hadviselésre szánt Super Hornet változat) is, amelyeket Ausztrália rendelt. Ezeken túl a már meglévő Super Hornetek is megkaphatják az új változat fejlesztéseit, így az Ausztrál Királyi Légierőnél már szolgálatban lévő 24 példány is. Az új fejlesztések illeszkedő póttartályokat (CFT), törzs alá függeszthető, alacsony észlelhetőségü zárt fegyvertároló konténert, továbbá számos észlelhetőséget csökkentő változtatást is tartalmaznak. A repülőgépet gyártó Boeing szerint ezek a fejlesztések biztosíthatják, hogy a Super Hornet potens fegyver legyen akár még a 2030-as években is. A Boeing Global Strike alelnöke, Debbie Rub ugyanakkor elmondta, hogy a már ma is kiváló képességekkel és csökkentett észlelhetőséggel rendelkező típus a jövőben is folyamatos fejlesztéseken megy majd át az új technológiák megjelenésének köszönhetően.
A gyártó elmondása szerint a mostani fejlesztések, beleértve a zárt fegyvertároló konténereket és az illeszkedő póttartályokat (amelyek követik a repülőgép alakját) is, mintegy 50%-kal csökkentik a repülőgép radar általi észlelhetőségét, továbbá akár 130 mérfölddel is növelhetik a harci hatósugarat és ennek köszönhetően ez az érték elérheti akár a 700 mérföldet is. A 3 hét alatt lezajlott tesztek során bebizonyosodott, hogy az új fejlesztések nem csökkentik a repülőgép manőverező képességét, viszont javítják annak harci-, valamint túlélő képességét. Az Advanced Super Hornet a tervek szerint 20%-kal megnövelt teljesítményü F414-es hajtómüveket, modernizált pilótafülkét és infravörös felderítő rendszert is kap majd a jövőben.
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.