2023. 11. 29. szerda
Taksony
: 380 Ft   : 347 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

F-4 Phantom a lassú feledés útján

JETfly  |  2013. 07. 29., 14:02

Mint ismeretes, 2013. június 29-én a Német Légierő 41 évnyi szolgálat után kivonta a rendszeresített 263 darab F-4 Phantom repülőgépeinek utolsó példányait, ezzel lezárva egy korszakot. Három feladatkörben használták a gépeket, volt felderítő változat (RF-4E), valamint földi támogató és légvédelmi feladatokra használt verzió (F-4F) is. Ez a nyugdíjazás is része azon tendenciának, amelyet a sok évtizede szolgáló öreg igáslovak modernebb típusokkal való kiváltása jellemez.

A dél-koreai F-4-eseket (valamint az F-5 típust) az elmúlt 15 évben folyamatosan váltották fel 40 darab F-15K vadászbombázóval, valamint 180 darab F-16-ossal. Nem minden ország gondolja viszont úgy, hogy időszerü lenne számára a Phantomok nyugdíjazása. Ilyen például Irán is, amely ország 225 darab F-4-est vásárolt még a 70-es években és ezek közül több tucat még a mai napig is üzemképes. Az embargó sújtotta közel-keleti ország a pótalkatrészek beszerzését csempészet útján oldja meg, illetve a kevésbé bonyolult alkatrészeket Iránban gyártják.

Phantom

Az utolsó 4 német Phantom kötelékben

A több évtizede tartó szankciók megakadályozzák, hogy Irán új repülőgépet rendszeresítsen, de vannak olyan országok is, amelyek ugyan nincsenek rákényszerítve, de mégis tovább használják a típust. Ilyen például Törökország és Görögország is, amely országok azon a véleményen vannak, hogy az F-4-es továbbra is egy potens repülőgép bombázó feladatkörben. Az összesen legyártott 5 195 darab Phantom mintegy 8%-a üzemel még napjainkban is szerte a világon, további 100 darabot pedig pilóta nélküli célrepülőgépként használ az Egyesült Államok légiereje. Az F-4-es az 1950-es évek terméke és a maga idejében nagyon fejlett volt. A kétüléses, 28 tonnás maximális felszálló súlyú repülőgép azonban még mindig tekintélyt parancsoló vadászbombázó, hiszen képes 8 tonnányi bomba vagy rakéta célba juttatására.

Phantom

Iráni F-4E-k a Perzsa-öböl felett

A F-4-es egyike volt azon első harci repülőgépeknek, amelyekkel biztonságosan lehetett repülni. Az évtizedek folyamán a harci repülőgépek egyre megbízhatóbbak lettek, még növekvő bonyolultságuk ellenére is. Például az 50-es évek elején az F-89 Scorpion vadászgépnél 383 baleset jutott 100 000 repült órára. Egy évtizeddel később ez az érték már csak 20 volt egy új generációs repülőgépnél. Abban az időben az F-4-nél, amelyek zöme a 90-es évekig szolgált mindössze 5 baleset jutott 100 000 repült órára. A kortárs szovjet repülőgépeknél volt olyan típus, aminél ez az érték 10-20-szor volt nagyobb. A kétüléses F-4 nagyon népszerü volt a pilóták körében és egyike volt azon kevés repülőgépeknek, amelyek szolgáltak repülőgép-hordozók fedélzetén, valamint szárazföldön egyaránt. A Phantomok sokszor estek át modernizáláson az évek folyamán, melyek érintették az elektronikát és a fegyverzetet is, tehát továbbra is versenyképes és halálos ellenfél lehet. Az F-4 különböző változatai 53 éve vannak szolgálatban és valószínüleg az utolsó példányok megérhetik a 60 éves jubileumot is, mielőtt végleg eltünnének a világ aktív harci repülőgépeinek palettájáról.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 08., 13:34
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. 11. 02., 14:26
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023-11-14 11:04:00
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
2023-11-13 14:56:44
Idén Magyarország töltötte be a NATO Air Battle Decisive Munitions (ABDM) kezdeményezés elnöki pozícióját. A szervezet nagyszabású őszi ülésén – hazánk mellett – tizenöt NATO tagország képviselői vettek részt Budapesten, október 23–27. között.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 11. 22., 15:13
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).
2023. 11. 20., 12:12
Szudán a déli országrész 2011-es kiválásáig és Dél-Szudán néven független állammá alakulásáig Afrika legnagyobb területű országa volt, most „csak” a harmadik.
2023. 11. 20., 12:05
A Magyar Honvédség legújabb haditechnikai eszközei mellett többek között harcászati, illetve tűzszerész bemutatóval várja az érdeklődőket nyílt napján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, december 1-jén.
2023. 11. 16., 12:26
A közelmúltban zajlott az idei év - légierős szempontból - legfontosabb, a haderőnem minden alakulatát és technikai eszközét megmozgató kiképzési esemény, a Kék Villám IV. gyakorlat, amelynek feladatai és célkitűzései szorosan illeszkednek az Adaptive Hussars 2023 többnemzeti, országos gyakorlat tematikájába.

  Legfrissebbek most

Amikor a repülés szeretetéhez nagysebességű konstrukció párosul, az eredmény igazán lenyűgöző lehet. Ez teljesen igaz a Squadron Foundation szervezetre, amely hosszú évek óta azon dolgozik, hogy üzemképes Lim-2-es repülőgépet varázsoljanak a lengyel égboltra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Az F-16-osok nem rendelkeznek beépített beszállólétrával, ami problémát jelenthet a jövőbeni műveletek során olyan helyszíneken, ahol korlátozott a földi támogatás. Mutatjuk az innovációs ötleteket!