A szigetországban 180 fokos fordulatot vett az ügy, és a védelmi minisztérium felülbírálta a korábbi döntést, így mégsem az F-35C, hanem az F-35B STOVL (rövid úton felszálló, függőlegesen leszálló) változatot állítja hadrendbe az ország. A hivatalos bejelentést 2012. május 10-én tették meg, miután David Cameron miniszterelnök is jóváhagyta a lépést.
A miniszterelnök számára a fordulat zavarba ejtő lehet, 2010-ben még ő maga jelentette ki, hogy az F-35B változat drágább és gyengébb képességü, illetve hogy a hordozókon a katapultos üzemeltetés kialakítása jobb interoperabilitást biztosítana az amerikai és a francia haditengerészetekkel.
Az azóta eltelt 18 hónap során azonban a védelmi minisztérium előtt tisztán kirajzolódott a Queen Elizabeth-osztályú repülőgéphordozók átalakításainak költsége, ez a HMS Prince of Wales (a második hordozó) esetében egymilliárd fonttal több, mint amit a 2010-es elemzéskor kalkuláltak. Ennek jelentős részét az elektromágneses katapultrendszer tenné ki. Az F-35B-k rendszeresítésével azonban a repülőgéphordozók hadrendbe állítása felgyorsulhat. A britek szerint az első F-35B a szárazföldre 2017-ben, a HMS Queen Elizabeth-re pedig 2018-ban érkezhet meg.
Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.