2025. 01. 13. hétfő
Veronika
: 413 Ft   : 401 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Rafale misszió

JETfly  |  2011. 08. 30., 09:07

Négy évvel ezelőtt Líbia vezetője, Moammer Kadhafi tárgyalásokat kezdett Franciaországgal 14 darab Rafale, negyedik generációs vadászrepülőgép megvásárlásáról. A tranzakció nem jött létre, a Rafale vadászrepülőgépek azonban megérkeztek Líbia légterébe – bár nem egészen úgy, ahogyan azt Kadhafi elképzelte –, ez a típus lett a koalíciós erők hadműveleteinek egyik fő ereje, megmutatva így nem csak Kadhafinak, hanem az egész világnak a típus erényeit. A Rafale a francia vadászrepülőgép gyártás egy olyan típusa, amelyet ez idáig még nem sikerült exportálniuk.

Brazíliával a típus értékesítéséről két éve kezdett tárgyalások kemény ellenállásba ütköztek. A latin-amerikai országban a francia vadászrepülőgépnek olyan ellenfelekkel kell fekvenniük a versenyt, mint az amerikai F-18 és a svéd Gripen. A megállapodás 36 darab Rafale repülőgép vásárlásáról szólt volna, közel 6 milliárd dollár értékben, amit az előző elnök, Lula da Silva támogatásának köszönhetően majdnem sikerült is tető alá hozni. Azzal azonban, hogy a brazil választásokon Dilma Rousseff győzött a francia cég pozíciója jelentősen megváltozott.

Brazília jelenlegi elnöke (elnök asszonya) az Amerikai Egyesült Államokhoz való közeledés híve, így valószínüleg most, az amerikai F-18 pozíciója fog megerősödni. A helyzet változtatása céljából Franciaország ígéretet tett arra, hogy a repülőgép üzemeltetését és kiszolgálását illetően a „nem korlátozott technológiákat” átadja Brazília számára. Mindezek ellenére Brazília úgy döntött, hogy 2012 elejéig elhalasztja a vadászrepülőgép beszerzést illető döntést.

Rafale

A típus lehetséges vásárlója az indiai légierő lehet, amely 126 darab repülőgép beszerzésére kiválasztotta a Rafale-t és amelynek jelenleg egy vetélytársa maradt, a Eurofighter. Április végén választották ki a két típust, a mintegy 7,7 milliárd euros összköltségü tenderen.

A francia Dassault cég 2008 óta folytat tárgyalásokat az Egyesült Arab Emirátusokkal hatvan repülőgép szállításáról, azonban a megbeszélések megrekedtek. A fennakadás oka az, hogy az Egyesült Arab Emirátusok nagyobb teljesítményü hajtómüveket és modernebb fedélzeti lokátorokat szeretett volna gépeibe. Mintegy egy hónappal ezelőtt Gérard Longuet, francia védelmi miniszter meglehetősen optimistán nyilatkozott a Rafale eladásáról az arab ország számára, mikor azt nyilatkozta, hogy „az álláspontok közeledtek”. A líbiai hadmüveletek kapcsán a miniszter sokatmondóan kijelentette: „Napjainkban pilótáink tanúbizonyságát adták annak, hogy repülőgépeink megfelelő teljesítményü hajtómüvekkel vannak felszerelve.” Nem sokkal korábban a Le Bourget-i Nemzetközi Légi- és Ürszalon keretében a francia miniszterelnök nyilatkozott úgy, hogy a Rafale megállapodás hamarosan lezárásra kerül az Egyesült Arab Emirátusokkal.

Szakértők szerint a líbiai konfliktus kapcsán nem jönnek létre új piacok a Rafale exportját tekintve, mindazonáltal a folyamatban lévő tárgyalásokra hatással lehet. Ugyanakkor a francia vadászrepülőgép után érdeklődést mutat Svájc, több közel-keleti ország, köztük Katar és Kuvait, valamint Bulgária és Görögország is.

Rafale vadászrepülőgép

Egy francia biztonsági szakértő szerint: „Mondhatjuk, hogy a líbiai háború reklám, de ennek kapcsán nem beszélhetünk arról, hogy a reklám lenne háború célja”. Bár a Rafale már részt vett az afganisztáni hadszíntéren, szakértők szerint a líbiai müveletek jobban megmutatják a francia vadászrepülőgépben rejlő lehetőségeket.

Választási kampány

 

Az is világosan érzékelhető, hogy a repülőgép eladások során nem mindig a gép harcászat-technikai jellemzői a mérvadóak. Szakértők véleménye szerint a vadászrepülőgépek vásárlásánál sok esetben a politikai gyökerek – a vevő és eladó közti kapcsolatok játsszák a főszerepet. Az olasz légierő volt pilótája, katonai repülési szakértő David Cenciotti úgy véli: a Rafale-ok váratlanul, a szükséges tüzérségi támogatás nélkül jelentek meg Líbia légterében. A francia vadászgépek már néhány órával azelőtt támadtak líbiai célpontokat, hogy az amerikai és brit bombázó repülőgépek csapást mértek volna a líbiai légvédelmi állásokra. Ennek kapcsán arról beszélhetünk, hogy a francia vadászrepülőgépek olyan zónákban tevékenykedtek, ahol nem voltak müködőképes légvédelmi erők.

Több szakértő azon a véleményen van, hogy a gyors francia beavatkozás a líbiai konfliktusba a közelgő elnökválasztásnak köszönhető. Nicolas Sarkozy, jelenlegi elnök nemzetközi porondon hozott döntésével próbál szavazókat a maga pártjára állítani, véli Brno Gollnisch, Európa parlamenti képviselő. „És nem vagyok abban biztos, hogy ez ténylegesen jó reklám a francia haditechnikai eszközök számára”.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2024-12-23 13:27:57
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
2024-12-19 23:22:08
Repülés szempontjából az év utolsó kiképzési napja nem a legbravúrosabb, mégis az egyik legfontosabb. „Számunkra morálisan fontos, hogy le tudjunk zárni egy hosszú évet” – szögezte le dr. Bali Tamás dandártábornok, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoka.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 01. 08., 09:43
1974. december 11-én a Magyar Néphadsereg (MN) egyik Kamov Ka-26-os helikoptere a légvédelmi tüzérek drégelypalánki lőteréről indult vissza börgöndi bázisára.
2025. 01. 03., 09:48
Börgöndön is indul az Ifjúsági Pilóta Program
2025. 01. 02., 10:54
Lássuk hát őket és a többieket és, ha már a nyitóképen a kínai Air Central Boeing 747-ese van, kezdjük a tengerentúli, valaha szebb időket látott gyártó típusaival.
2024. 12. 19., 11:57
A két H225M helikopter megérkezése, azt jelenti, hogy a megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

  Legfrissebbek most

Az új év mindig az új lehetőségekről is szól. Aki 2025-ben olyan karrierre vágyik, amely szakmai fejlődést és életre szóló élményeket kínál, most megteheti az első lépést álmai megvalósítása felé. Az Emirates január 12-én Budapesten tartja következő nyílt napját, ahol légiutas-kísérőnek lehet jelentkezni.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.