Egyre több, Oroszországhoz közeli európai ország érdeklődik a Gripenek iránt – nyilatkozta a svéd Saab társaság szóvivője hétfőn. Az okok egyértelműen az orosz-ukrán feszültségre vezethetőek vissza. A Cseh Köztársaság és Magyarország már jó ideje lízingel 14-14 darab Gripent, és a Saab illetékese szerint nincs akadálya más országokkal sem hasonlóan kedvező, az adott ország költségvetésének megfelelő szerződések tető alá hozásának.
Lennart Sindahl, a cég igazgatóhelyettese szerint: „Ha nem is fenyegeti az adott országot közvetlenül az ´´orosz medve´´, a megnövekedett légirendészeti feladatokhoz pár elavult MiG-21-es már nem elegendő, annál megbízhatóbb rendszerre van szükség. A lízing-konstrukció jelentős támogatást jelenthet.”
A Saab-ot optimistává teszi a Brazíliában elért jelentős áttörés, melynek eredményeképpen 36 darab, legújabb fejlesztésü Gripen E/F repülőgépet sikerült eladniuk, 5,4 milliárd dollár értékben. Ennél az üzletnél jelentős részt képvisel a már legyártott Gripenek a vásárló igényei szerinti modernizálása. Ezekbe a gépekbe a legújabb PS-05/A doppler radar Mark 4-es változatát fogják építeni.
A Saab sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a cseh fél a meglévő gépeihez továbbiakat kíván beszerezni, míg Horvátország döntés előtt áll: új gépeket vásárol, vagy a MiG-21-esei újítja fel. Szlovákia már döntött a Gripen mellett, a mennyiség 8-12 darab között lesz. „Reméljük, a szerződést ez év végéig sikerül megkötnünk” – mondta Jerker Ahlqvist, a Gripen program vezetője.
Bulgária is a Gripent üzemeltetők sorába kerülhet, bár ők még a Lockheed Martin használt F-16-osait is versenyben tartják. Finnország 2018-ban esedékes, 40-60 darabos beszerzése is élesedni látszik – erre a Saab cég a Gripen E változatával készül, ami méltó vetélytársa az Egyesült Államok legújabb fejlesztésü gépeinek.
A következő húsz évben a Saab 300-450 darab vadászgép értékesítésével számol – annak ellenére, hogy a legutóbbi két versenytárgyaláson a cég a második helyre szorult. Reményeik szerint Svájc a következő két évben újra nekifut a vadászgép-beszerzésnek, melyet legutóbb a választók meghiúsítottak. Indiában a francia Dassault vitte el a Saab elől a 126 vadászgépre szóló megrendelést, de a svédek szerint lesz még lehetőségük a Gripenek eladására itt is.
„Félreérthetetlen jelzéseket kaptunk az indiai partnerünktől, hogy szükségük van ránk és az általunk gyártott kiváló gépekre. Készen állunk a gyártás bizonyos részeinek átadására, hogy eleget tehessünk a szubkontinensnyi ország ´Made in India´ elvárásainak” – jelentette ki Jerker Ahlqvist.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.