Az Irkut repülőgépgyártó vállalat középtávú célkitűzései között 300 darab Jak-130-as eladása szerepel – közölte a TASZSZ hírügynökséggel Viktor Licsajev, a vállalat marketingosztályának vezetője. Ezen mennyiség felét latin-amerikai országok részére tervezik eladni.
Viktor Licsajev a brazíliai LADD-2015 fegyverzettechnikai kiállításon mindezt megerősítette, kiegészítve azzal, hogy a tervek között nem csak a kiképző gép eladása szerepel, de a feleket bevonnák egyes alkatrészek és elemek helyi gyártásába is. A Lenta.ru portálnak nyilatkozó szakértők szerint az egyik fő partner Argentína lenne: habár gazdasági gondokkal küzd, de jelentős potenciállal rendelkezik repülőgép-gyártás területén.
„Elméletben Argentína képes akár 30-40 darab repülőgép legyártására is a jelenlegi költségvetési megszorítások mellett, így a helyi előállítás és egyes egységek-fődarabok helyi gyártása már megfontolandó” – mondták a gyárhoz közeli források. Ugyanakkor az argentin gyártás jó ajánlólevél lehet a Jak-130-as olyan országokba történő eladásához, mint például Peru, Venezuela vagy Uruguay.
Információk szerint Fehéroroszország a napokban átvehette első Jak-130-asait
Az Orosz Légierő mellett többek között Fehéroroszország, Banglades és Algéria is rendelt a típusból. A Kazah Légierő nagy valószínüséggel hamarosan csatlakozik ehhez a klubhoz. Malajzia, Mongólia és a Fülöp-szigetek gyakorló-harci repülőgépre kiírt tárgyalásain szintén jó eséllyel indult a Jak-130-as.
A legújabb fejlesztést képviselő Jak-130-as kétüléses sugárhajtású kiképző-harci repülőgépet az Irkut vállalat égisze alatt a Jakovlev tervezőiroda fejlesztette ki. Rendeltetése a hajózó állomány alapképzése mellett a harci alkalmazásra történő kiképzés, akár bonyolult időjárási viszonyok között is, földi és légi célok ellen egyaránt. Repülési jellemzői, a kezelőszervek kialakítása, müszerezettsége lehetővé teszik, hogy különböző típusú, 4+ és 5. generációs repülőgépekre történő előképzést folytassanak rajta.
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.