2024. 03. 29. péntek
Auguszta
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Rés a pajzson, avagy a rakétavédelem sem elég?

Rés a pajzson, avagy a rakétavédelem sem elég?
Art of WAR  |  2018. 03. 07., 10:59
Rés a pajzson, avagy a rakétavédelem sem elég?

A Pentagon vezetőit az újonnan megjelenő fenyegetések közül a hiperszonikus fegyverek aggasztják a leginkább. A rakétavédelem evolúciója: rakétavédelem után hiperszonikus fegyverek elleni védelem.

Mialatt az elmúlt hónapok szalagcímeit főként a lég-, és rakétavédelemmel kapcsolatos hírek uralták – köszönhetően az Észak-Korea jelentette rakétafenyegetésnek –, a Rakétavédelmi Ügynökség (Missile Defense Agency – MDA) vezetői 2018. február 12-én arról tájékoztatták a közvéleményt, hogy az Amerikai Védelmi Minisztérium már azon jövőbeni fenyegetések elhárítására készül, amelyek kihívások elé állíthatják a jelenlegi ballisztikus rakétavédelmi rendszert.

„Az Amerikai Egyesült Államok és szövetségesei számára egyre nagyobb fenyegetést jelentenek a ballisztikus rakétavédelmi rendszerek áttörésére irányuló fejlesztési törekvések.” nyilatkozta Garry Pennett, a Rakétavédelmi Ügynökség műveleti igazgatója. „A hiperszonikus fegyverek azon tulajdonsága, hogy bármely helyszínről indíthatók, jelentős mértékben korlátozza az ellenük való tevékenység eredményességét, hiszen a felderítési és megsemmisítési lehetőséget egyaránt csökkenti.”

Az új típusú fenyegetés hatékony kezelése többek között egy globális kiterjedésű szenzor-hálózat kialakítását is megköveteli, amely magában foglalja a földfelszíni (Ground-Based), légi (Airborne), tengerfelszíni (Sea-Based), vagy akár világűrbe (Space-Based) telepített érzékelőkből kialakított hálózatot is.

A Rakétavédelmi Ügynökség válasza erre a kihívásra egy 120 millió USD nagyságrendű kereset benyújtása a 2019. évi költségvetésben a hiperszonikus rakétavédelmi program számára. Bár a kért összeg csupán töredéke a Rakétavédelmi Ügynökség 9,9 milliárd USD összegű költségvetésének, mindazonáltal jelentős növekedést jelent a korábbi években az erre a területre fordított költségekhez képest (a 2018. évi költségvetésben 75,3 millió USD állt rendelkezésre).

A Rakétavédelmi Ügynökség a hiperszonikus rakétavédelmi program költségvetési tervezetének összeállításakor a következőkben felsorolt összegekkel számolt: a 2020-as költségvetési évben 157 millió, a 2021-esben 142 millió, a 2022-esben 117 millió, a 2023-asban pedig 119 millió USD. Összességében az Ügynökség 732 millió USD támogatást kér 2023-ig.

A mai napig csak az Egyesült Államokról és Kínáról ismert, hogy a hangsebességnél legalább ötször gyorsabb hiperszonikus fegyvereket tesztelt. A kínai fejlesztésű DF-17 (korábbi megnevezése: WU-14) típust 2014 januárja óta legalább hét alkalommal tesztelték már.

A hiperszonikus fegyverekkel végrehajtott kísérletekről nagyon kevés információ áll rendelkezésre. James Acton, a Carnegie Endowment for International Peace nevű alapítvány vezető munkatársa úgy fogalmazott, hogy még abban az esetben is, ha az Egyesült Államok képes a hiperszonikus járműnek indítását infravörös érzékelőkkel és a korai előjelző radarokkal, vagy műholdakkal detektálni, ezek az adatok nem szolgáltatnak elegendő információt arról, hogy a tesztek elérték-e a céljukat.

„Képzeljük el, hogy Kína az Egyesült Államok tudta nélkül szándékozik „leszállítani” egy ilyen eszközt egy előzetesen meghatározott célterülettől 50 méteres távolságon belülre. Egy 10 km-es céltévesztés esetén Kína a tesztet nagy valószínűséggel sikertelennek (esetleg „részben sikeresnek”) nyilvánítaná, azonban mindezt az Egyesült Államok szempontjából vizsgálva (a kísérlet célkitűzéseit nem ismerve), tévesen arra a következtetésre lehetne jutni, hogy Kína egy sikeres tesztet hajtott végre, hiszen a repülőeszköz egy teljes útvonalat képes volt lerepülni” - fogalmaz James Acton. „Éppen ezért, a tesztek pontos célkitűzéseinek ismeretének hiányában nagyon nehéz meghatározni, hogy egy ilyen próba sikeres volt-e, vagy sem.”

Amennyiben a Rakétavédelmi Ügynökség képes egy – a korábban igényként megfogalmazott – állandó, globális kiterjedésű érzékelő hálózat kiépítését megvalósítani, az ilyen és ehhez hasonló tesztek, kísérletek figyelemmel kísérése is könnyebbé válna, és több betekintést engedne kínai hiperszonikus programba.

A Boeing által fejlesztés alatt álló kísérleti hiperszonikus fegyver, az X-51 „Hullámlovas”, legalább négy kísérleti tesztrepülést teljesített 2010 májusa óta. A „Hullámlovas” 2013. május 1-jén teljesítette a leghosszabb hiperszonikus repülését, amely során három és fél percen keresztül Mach 5 feletti (a hangsebesség ötszörösénél nagyobb) sebességgel repült.

 

 

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 13:58:05
Modern helikopterek váltják a régi eszközöket a Magyar Honvédség kutató-mentő szolgálatában – jelentette be a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf hozzátette: a napokban a régi típusú Mi-17-es helikoptereket a modern H145M forgószárnyasok váltották fel.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-13 12:52:44
25 éve, 1999. március 12-én csatlakozott Magyarország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez: a jubileum kapcsán földi és légi bemutatókkal tarkított ünnepséget rendeztek Tatán, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár alakulatánál, ahol beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Mutatjuk a helyszíni fotókat!
2024-03-11 14:35:49
A Magyar Légierő pilótái a legjobbak közül valók, és a veszélyek korában kiemelt erkölcsi és anyagi megbecsülést érdemelnek. Tudásuk, szolgálatuk kulcsfontosságú Magyarország biztonságának védelmében. Ezért jelentős – decemberig visszamenőleges – béremelésükről döntöttünk – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin