2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Nemzetközi repülőkiképzés zajlik hazánkban

Nemzetközi repülőkiképzés zajlik hazánkban
JETfly  |  2016. 07. 25., 11:18

Amerikai, szlovén és magyar repülőgépek a Panther Strike 2016-on.

Többnemzeti harcászati repülőkiképzés zajlik hazánkban július 15. és augusztus 5. között. A Panther Strike 2016 elnevezésű kiképzésen résztvevő amerikai repülőgépek egy része az MH Pápa Bázisrepülőtérről kiindulva, fegyverzet nélkül, a repülésbiztonsági szabályok és előírások maradéktalan betartása mellett hajtja végre napi kiképzési feladatait.


Amerikai részről F-16-os (Block 30) típusú harcászati repülőgépek, Szlovákiában települt A-10-es csatarepülőgépek, KC-135 típusú légi utántöltő repülőgép és C-17-es típusú nehéz légi szállító repülőgépek vesznek részt azon a Magyarországon zajló nemzetközi repülőkiképzésen, melynek fő célja a NATO szövetséges országok közötti együttműködés elmélyítése. Szintén lényeges, hogy az észak-atlanti szövetség időről-időre demonstrálni tudja, hogy adott esetben igen gyorsan képes megerősíteni az egyes szövetséges országok védelmi képességeit.

Az MH Pápa Bázisrepülőtér nemcsak otthont ad a kiképzésnek, hanem az MH Légivezetési és Irányítási Központtal együtt a repülési feladatok tervezése, irányítása és kiszolgálása is a feladata. Az elmúlt évek nagyszabású fejlesztéseinek köszönhetően a pápai repülőtér teljesíti az ehhez szükséges műveleti és infrastrukturális követelményeket és rendelkezik olyan jól felkészült, képzett szakállománnyal, aminek köszönhetően nemcsak fogadni képes a különböző típusú légi eszközöket – beleértve más nemzetek vadászgépeit is –, hanem képes azok teljes körű légi és földi kiszolgálására is. Ezért is esett a választás a pápai bázisrepülőtérre.

 

Az összesen 230 amerikai katonán és technikai eszközeiken kívül a nemzetközi repülőkiképzésen részt vesznek a szlovén légierő PC-9M típusú felderítő repülőgépei, valamint az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis JAS-39-es Gripen típusú harcászati repülőgépei is. A kiképzésen a kecskeméti alakulat mellett hazai részről az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, az MH 2. Különleges Rendeltetésű Ezred és az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ kijelölt állománya is feladatokat hajt végre.

Magyarország légterében a katonai és a polgári légi irányítás szoros együttműködésben végzi a repülési feladatok irányítását, koordinálását. A kiképzés során a résztvevők közösen biztosítják a repülőtéri műveleteket, valamint gyakorolják a szárazföldi erők közvetlen légi támogatását (Close Air Support - CAS), a légi utántöltést, a harctéri légi irányító (JTAC) és a többnemzeti környezetben végrehajtott levegő–levegő (A-A) harcászati feladatokat. A hazánkba érkező felek számára fontos, hogy a befogadó nemzet erőit és eszközeit minél teljesebb körben bevonják a közös repülőkiképzés támogatásába és a repülések végrehajtásába.

 

Fotók: Colorado Légi Nemzeti Gárda

Magyar részről a kiképzés céljai közé tartozik az érintett JTAC- és repülő-hajózó állomány többnemzeti környezetben zajló képzésének folytatása, a harcászati szintű vezetés és irányítás módszereinek gyakorlása, valamint az itt települt erők számára a befogadó nemzeti támogatás megteremtése és a kiszolgálás hatékony biztosítása.

Az előzetes tervezést követően a kötelékek július 18-től kezdték meg valós kiképzési repüléseket – reggeli és kora délutáni felszállásokkal. A külföldi katonák és a légi eszközök tervezetten augusztus 5-11. között fejezik be a feladataikat és települnek vissza állandó állomáshelyeikre.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-13 12:52:44
25 éve, 1999. március 12-én csatlakozott Magyarország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez: a jubileum kapcsán földi és légi bemutatókkal tarkított ünnepséget rendeztek Tatán, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár alakulatánál, ahol beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Mutatjuk a helyszíni fotókat!
2024-03-11 14:35:49
A Magyar Légierő pilótái a legjobbak közül valók, és a veszélyek korában kiemelt erkölcsi és anyagi megbecsülést érdemelnek. Tudásuk, szolgálatuk kulcsfontosságú Magyarország biztonságának védelmében. Ezért jelentős – decemberig visszamenőleges – béremelésükről döntöttünk – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

2022. október 28-án került sor Dani Zoltán székely származású nyugalmazott ezredes nagykanizsai előadására a Halis István Városi Könyvtárban. Az F-117-es lelövésének 25. jubileuma alkalmából idézzük most fel a prezentáció anyagát!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin