2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Megérkeztek Szolnokra az új Zlin kiképzőgépek

Megérkeztek Szolnokra az új Zlin kiképzőgépek
JETfly  |  2017. 03. 24., 22:06

A mai napon landolt az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis betonján a Magyar Honvédség által vásárolt két darab Zlin Z-242L típusú, kétüléses kiképző repülőgép.

  • Zlin Z-242L típusú kiképzőgépek érkeztek Szolnokra
  • Az új kiképzőgépek mellett JTAC szimulátor is átadásra került
  • Április végéig 2 db Zlin Z-143LSi is érkezik majd

Az újépítésű légcsavaros gépeket a mai napon repülték át a csehországi Otrokovicében található Zlin gyárból. A matt szürke színű gépekre már az üzemben felfestették a magyar ék felségjelet, a ma divatos „low visibility” színekben.

A kiképzési képesség megújítása érdekében még 2016-ban írt ki nyílt közbeszerzési eljárást a Honvédelmi Minisztérium, amelyre a legkedvezőbb ajánlatot a ZLIN AIRCRAFT a.s. adta. A nettó 363 millió forintos beszerzés tartalmazza a pilóta és műszaki állomány át-, illetve kiképzését, valamint a repülőgépek üzemeltetéséhez szükséges földi kiszolgáló eszközöket, valamint pótalkatrészeket és egyéb tartozékokat is.

Április végéig a 242-esek mellé további 2 db Zlin Z-143LSi típusú, erősebb motorral szerelt, négyüléses, felderítő és futár repülőgép fog érkezni. A gépek műszerezettsége korszerű, mellyel részt vehetnek a nemzetközi légi forgalomban is. A műrepülésre, valamint éjszakai és műszeres repülés gyakorlására is alkalmas repülőgépek üzemanyag kapacitásuknak köszönhetően egy feltöltéssel 4 órát maradhatnak a levegőben, hatótávolságuk 800 km.

A szolnoki bázis légterébe a magyar gépek az OK-TUT lajstromjelű Z-143-assal együtt érkeztek meg, amely a ZLIN képviselőjét szállította az átadás helyszínére. Egy áthúzást követően a gyár gépe kivált a kötelékből, majd leszállt. Gépeink – amelyek a be-, illetve átrepülés idejére ideiglenes lajstromot kaptak – egy újabb áthúzást hajtottak végre géppárban, majd először az OK-0821-es, majd az OK-0822-es landolt és gurult be a népes vendégsereg elé. Előbbi a 21-es, utóbbi a 22-es oldalszámot fogja viselni a jövőben.

Képgaléria megtekintése (37 db kép)

Az ünnepségen dr. Simicskó István honvédelmi miniszter fogadta a gépek személyzetét, aki beszédében elmondta, hogy a kiöregedőben lévő Jak-52-eseket váltó típusok a mai kornak megfelelő technikai színvonalat képviselnek, és emellett nagyobb biztonságot is nyújtanak hajózóink számára.

A pilóták és a műszaki állomány tagjai Csehországban már megkapták a szükséges átképzést, és sikeres vizsgát tettek. Május végéig várhatóan a teljes állomány átképzése megtörténik. A most beszerzett gépek a kiképzési feladatok mellett a felderítésben, a határőrizeti munkát segítő megfigyelésben, futár feladatok ellátásában, valamint szükség esetén akár az árvízi helyzet felmérésében is részt fognak venni.

Mint arról korábban már beszámoltunk, idén februárban Szolnokon megkezdődött a másodhelikopter-vezető jelöltek képzése, amelynek gyakorlati része is a Zlin Z–242L könnyű oktatógépen kezdődik.

A Zlinek megérkezése előtt ünnepélyes keretek között átadásra került az új JTAC (Joint Terminal Attack Controller), azaz az előretolt repülésirányítók képzésére, gyakorlására szolgáló szimulátor is, amelynek Szolnokra való telepítése amerikai támogatással valósult meg.

A közel másfél milliárd forint összértékű eszköz nem véletlenül került a Tisza-parti helyőrségbe, hiszen az itt települő MH 86. Szolnok Helikopter Bázis és az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezred is rendelkezik olyan kiképzett, NATO képesítést szerzett katonákkal, akik képesek ellátni az előretolt repülés irányítás bonyolult feladatát.

Az elmúlt időszak fegyveres konfliktusai bebizonyították, hogy ez a képesség nélkülözhetetlen a harcmezőkön. A magyar JTAC operátorok már élesben, harci körülmények között is bizonyították szakértelmüket. Az előretolt repülésirányító katonáknak tisztában kell lenniük a navigációval, a meteorológiával, de még az aerodinamikával is annak érdekében, hogy szinte annak a pilótának a fejével tudjanak gondolkodni, amelynek a harci repülőgépét vagy helikopterét éppen a célra rávezetik.

Az Előretolt Repülésirányító Kiképző Rendszer, vagyis JTAC szimulátor a katonák kiképzésének egy nagyon fontos eszköze. A virtuális harcteret szimuláló rendszer használata költséghatékonyan teszi lehetővé az előretolt repülésirányítók és összhaderőnemi tűzmegfigyelők mellett a szárazföldi parancsnokok és tüzér szakemberek, valamint a hajózó személyzetek felkészítését és fejlesztését is.

Képgaléria megtekintése (37 db kép)

A JTAC szimulátorral a régióban csak Magyarország rendelkezik, ami erősíti a Közép-Európai Védelmi Együttműködés (CEDC) országai között ezen a szakterületen betöltött vezető szerepünket.

Az ünnepélyes átadás során – melyen az amerikai fél is képviseltette magát – a nemzeti színű szalag átvágását követően dr. Simicskó István honvédelmi miniszter működés közben is megtekinthette a szimulátor működését. A bemutatóban a JTAC operátorok mellett egy Gripen hajózó és egy helikopter pilóta is részt vett.

Elmondható, hogy a mai napon átadott eszközökkel a Magyar Honvédség képességei jelentősen mértékben növekedtek.

A fotókért ezúton is köszönetet mondunk Butsi Istvánnak, a lehetőségért pedig a Honvédelmi Minisztériumnak és a MH 86. Szolnok Helikopter Bázisnak!

 

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-13 12:52:44
25 éve, 1999. március 12-én csatlakozott Magyarország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez: a jubileum kapcsán földi és légi bemutatókkal tarkított ünnepséget rendeztek Tatán, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár alakulatánál, ahol beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Mutatjuk a helyszíni fotókat!
2024-03-11 14:35:49
A Magyar Légierő pilótái a legjobbak közül valók, és a veszélyek korában kiemelt erkölcsi és anyagi megbecsülést érdemelnek. Tudásuk, szolgálatuk kulcsfontosságú Magyarország biztonságának védelmében. Ezért jelentős – decemberig visszamenőleges – béremelésükről döntöttünk – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin