
Egy különleges képgalériát szeretnénk most megosztani Olvasóinkkal, mely 2026. május 26-án, kedden készült, ezúttal ugyanakkor nem a földről, hanem a Magyar Légierő KC-390 Millennium típusú szállító repülőgépéből. Lássuk, a lenyíló rámpáról milyen repülőeszközök tűntek fel a fotósok fényképezőgépei előtt!
A JETfly magazin szinte napra pontosan 26 éve szolgáltatja a híreket a repülés témája iránt érdeklődő Olvasók számára: 26 év - valljuk be - nem kevés, számtalan hírportál anyagai jönnek már velünk szembe a neten, átalakultak az olvasói szokások, rövidülnek a cikkek, rövidülnek a videók, fotók készítésére pedig sokszor a telefon a legegyszerűbb megoldás, nem is beszélve a Mesterséges Intelligencia térhódításáról. Lehetőségeinkhez mérten, az elmúlt évtizedekhez hasonlóan, mind a mai napig arra törekszünk kis csapatunkkal, hogy a Magyar Légierőt érintő eseményekről naprakészen tájékoztassunk, a sajtónyilvános eseményeket pedig részletes, kidolgozott felvételeket felvonultató képgalériákon keresztül mutassuk be Olvasóinknak. A visszajelzések alapján ezek a képgalériás cikkek a legkedveltebbek, melyből - a fotókat tekintve - most egy különlegességet, egyben újdonságot szeretnénk mutatni.
Ezeket a képgalériás cikkeket böngészve, Olvasóink számára már ismerősen csenghet Szúh József neve, aki fotóin keresztül közel már 10 éve mutathatja be lapunkon a Magyar Légierő merev-, illetve forgószárnyas repülőeszközeit, azt megelőzően pedig számtalan hazai, illetve nemzetközi repülős eseményt dokumentált, fotós tudását egyéb témákban is erősítette. Az eddigi fotóstémáit kibővítendő, egy különleges lehetőséggel tudott élni, hiszen egyike volt azon keveseknek, akik meghívást kaptak egy légifotózásra, melynek platformja nem más, mint a Magyar Légierő 611-es oldalszámú KC-390-es szállító repülőgépe.
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár korábbi sajtóeseményein már hallhattunk információkat arról, hogy idővel szeretnének légifotózásokat is tartani, hosszas előkészítő folyamat után az első ilyen alkalom jött el 2026. május 26-án, kedden délután. A fotósokat 11 órára várták a repülődandár kapujához, ezt követően pedig földi eligazítással folytatódott a napjuk. Langó Viktor alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnokhelyettese köszöntötte a helyszínre érkezőket és felvázolta, hogy milyen menetrend szerint fog zajlani a légifotózásra kijelölt keddi nap. A hadrendből már kivont An-26-osból korábban már készültek légifotók a Gripenről, az Airbus A319-esről, illetve a Dassault Falcon 7X-ről is, az elmúlt időszakban viszont új típusok (L-39 Skyfox és KC-390) érkeztek a légierő flottájába, melyekről szintén szeretett volna légifotókat készíttetni a dandár vezetősége. A három, korábban már megfotózott típus mellett ezúttal a Skyfox képviselte az újdonságot légifotók terén.
Az eligazítás legfontosabb része a biztonsági előírások ismertetése volt, hiszen fotózás szempontjából turbulens levegővel igencsak ellátott új helyszínt, ráadásul egy új típust próbálhattak ki: arról is tájékoztatták a meghívottakat, hogy nemcsak gépenként fotózhatják az említett típusokat, hanem kötelékben, különböző pozíciókban is, amit a megelőző héten gyakoroltak már a pilóták. A parancsnokhelyettes részletesen elmondta, hogy milyen elosztásban érkeznek a repülőgépek a program 12:30-kor induló, kecskeméti részénél, illetve mi várható helikopterek terén a légifotózás szolnoki fázisában.
Az eligazítást Asztalos István alezredes, a KC-390-es parancsnok pilótája folytatta, aki ismertette többek között a feladat hosszát, a légtérben érintett településeket, fordulókat, illetve egyéb fontos tudnivalókat a szállító repülőgépről, az aznapi repülésről, továbbá a fotósok mozgásáról és váltásáról, fotós eszközeik biztonságos használatáról. A felszállást megelőzően már a KC-390-es gyomrában, Kiss Csaba őrnagy, loadmaster, vezetésével folytatódott a felkészítés, bemutatva a fotózáshoz szükséges fedélzeti, biztosító eszközöket, hevedereket, az ezekben való mozgást, a pozícióváltások lehetőségét, illetve magát a rámpát.
A sikerrel zárult, első KC-390-es szállító repülőgépből való légifotózás eredményéről beszéljenek a továbbiakban a látványos felvételek, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár összefoglaló videóját (Vasadi Zoltán ha.) pedig az alábbiakban láthatjuk:
Szúh József lapunkon keresztül is szeretné megköszönni a meghívást az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!
A honvedelem.hu is publikálta már első fotóit, melyek a linkre kattintva érhetőek el!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Végéhez közeledik az utolsó Mi-17-es szállítóhelikopter aktív szolgálata, melynek kapcsán egy különleges lehetőség várta 2026. június 10-én, szerdán a meghívott sajtósokat és spottereket Szolnok-Szandaszőlős Repülőtéren. Helyszíni fotóinkat mutatjuk Olvasóinknak!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.