2017. május 5-én az olaszországi Cameriben elkészült az első olyan – rövid úton fel- és függőlegesen leszálló – F-35B, amelyet nem az Egyesült Államokban gyártottak.
A BL-1 jelzésű gép első repülésére várhatóan augusztus végén kerül majd sor, és a tervek szerint novemberben veszi át az Olasz Védelmi Minisztérium. Emellett további két F-35A változatú gép készülhet még el idén Cameriben, az egyik júliusban, a másik pedig év végén.
A Cameriben található FACO (Final Assembly and Check Out) egység az Olasz Védelmi Minisztérium tulajdona, üzemeltetését pedig a Leonardo végzi a Lockheed Martinnal együtt, az üzemben pedig összesen mintegy 800-an dolgoznak az F-35A és F-35B variánsok gyártásán. Itt eddig az F-35A változatból összesen hét darabot gyártottak, melyek közül négy gép az USA-ban, az arizonai Luke légibázison szolgál a nemzetközi pilótaképző programban, három pedig az Adriai-tenger partjára, az Amendola légibázisra került, ahol már több mint 100 órát repültek a decemberi átvétel óta.
A most elkészült BL-1-et a gyárban történő berepülések után egy olasz pilóta az Egyesült Államokba, a Patuxent River haditengerészeti légibázisra repüli majd, ahol azon további, elektromágneses környezeti hatásokkal kapcsolatos teszteket végeznek el. A következő olasz F-35B legyártására 2018 novemberében kerülhet sor.
Az olaszországi FACO az egyetlen olyan, USA-n kívüli gyártóegység, ahol képesek az F-35 változat gyártására. A telephely feladata lesz összesen 835 F-35A gép szárnyainak legyártása, továbbá 30 darab olasz F-35B, 60 darab olasz F-35A és 29 darab holland F-35A teljes összeszerelése, illetve a jövőben az európai térségben a típussal kapcsolatos karbantartási, nagyjavítási és fejlesztési munkák végrehajtása.
A gyár első saját gyártású példánya egy F-35A volt, amely 2015. szeptember 7-én készült el, és amely 2016 februárjában végrehajtotta a típus történetének első transzatlanti repülését is.
Forrás: Lockheed Martin
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.