2023. 12. 04. hétfő
Barbara, Borbála
: 380 Ft   : 349 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Szu-27 – a világ egyik legjobb harci repülőgépe 4. rész

JETfly  |  2012. 03. 12., 09:20

A hosszú távú működés biztosítása, az „életben maradás” minden területen – így a katonai repülőgépek fejlesztése területén is – jelentős pénzügyi ráfordítással járnak. A Szuhoj család esetében ennek egyik fontos összetevője a típus külföldön történő értékesítése. Kína, India, Indonézia, Vietnám és Malajzia is a típus importőrei közé tartozik. A Szu-30MK típus iránt pedig Thaiföld mutat érdeklődést.

A Szu-30 kéthajtómüves, negyedik generációs vadászbombázó repülőgépet a Szu-27 továbbfejlesztésével hozták létre az 1990-es évek közepén. A Szu-30 típusú repülőgépek úgy kötelékben, mint önállóan képesek a légiharc megvívására. A típust felszerelték a legújabb müholdas adat- és navigációs rendszerrel, amely lehetővé teszi számára a légihelyzet ellenőrzését a légiharc során. A típus fegyverzetéhez tartozik egy 30 mm-es fedélzeti gépágyú, illetve mintegy 8 tonna fegyverzet függesztésére van lehetőség. A repülőgépe egyaránt alkalmas földi célok támadására a nap bármely szakában, valamint légiharc megvívására akár az országhatároktól távoli területek felett is. A Szu-37 kiváló repülési jellemzőinek és müszerezettségének köszönhetően elfogó vadászként éppúgy alkalmazható, mint felderítő-, valamint rádióelektronikai harc feladtok végrehajtására.

Szu-30MKIA Szuhoj család egyik jeles képviselője a Szu-30MKI. A repülőgépet, amely NATO „berkekben” Flanker-H néven ismert, az orosz Szuhoj, valamint az indiai Hindustan Aeronautics Limited (HAL) fejlesztett ki az Indiai Légierő (IAF) részére. A Szu-30MKI egy minden időjárási körülmények között bevethető, nagy hatósugarú vadászrepülőgép, amely kötelékben végrehajtott harci cselekmények között parancsnoki „pontként” is szolgál. A fejlesztés azután indulhatott el, hogy 2000-ben India aláírt egy megállapodást Oroszországgal 140 darab Szu-30 vásárlásáról. Az oroszok által készített első Szu-30MKI 2002-ben állt szolgálatba az Indiai Légierőben, míg az első Indiában gyártott gép 2004-ben került a légierőhöz. A típusjelzésben az „I” betü egyértelmüen a külföldi megrendelőre, Indiára utal. A Szu-30MKI egyedülálló repülési tulajdonságokkal, valamint túlélőképességgel rendelkezik, amely többek között annak köszönhető, hogy nincs állásszög-korlátozás.

Szu-35A repülőtechnikai eszközök – repülőgépek – fejlesztése tovább folyik. Szakértők véleménye szerint a Szuhoj kísérleti tervezőiroda által kifejlesztett, „4++” generációs Szu-35 típusú vadászbombázó egy alapjaiban új harci repülőgép, amely modern fedélzeti berendezésekkel, újgenerációs fedélzeti lokátorral van felszerelve. A gép nagyteljesítményü AL-31MF – tolóerő-vektoros – hajtómüveket kapott.

A Szu-35 típussal sem fejeződött be a család fejlesztése, hiszen már a repülési teszteknél tart a cég legújabb repülőgépe, a PAK FA (T-50). A típus 2010. január 29-én teljesítette „szüzfelszállását”, napjainkban a három prototípus már több mint 120 felszállást hajtott végre, és várhatóan az idén csatlakozik a repülési tesztekhez a negyedik gép is.

Az évek során a Szuhoj tervezőiroda mindamellett, hogy új repülőgépek fejlesztésén dolgozik, nem csak nagyszerü harci repülőgépeket volt képes átadni a hadsereg, a légierő számára, hanem megtartotta magasan képzett mérnöki és összeszerelői állományát és mindezen túl a gyártás korszerüsítése terén is kiemelkedő eredményeket értek el.

Valerij Boban

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 08., 13:34
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. 11. 02., 14:26
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023-11-14 11:04:00
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 11. 30., 14:52
November 29-től a Satys PSP Hungary Zrt. gyulai gyárában végzik az Airbus Helicopters Hungary Kft. szomszédos üzemében gyártott helikopter alkatrészek felületkezelését, így a jövőben már száz százalékban Magyarországon gyártott alkatrészeket építenek be a forgószárnyasokba – jelentette be Kiss Attila, a Satys PSP Hungary Zrt. vezérigazgatója Gyulán.
2023. 11. 29., 16:35
Megérkezett az új kedvenc a JETfly Webáruházba! Kiváló minőségű softshell dzseki military zöld színben! A termék megrendelhető női és férfi változatban, önmagában vagy felvarrókhoz tépőzárakkal előkészítve!
2023. 11. 22., 15:13
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).
2023. 11. 20., 12:12
Szudán a déli országrész 2011-es kiválásáig és Dél-Szudán néven független állammá alakulásáig Afrika legnagyobb területű országa volt, most „csak” a harmadik.

  Legfrissebbek most

A Saab F-39 Gripen legújabb szállítmánya útnak indult Brazília felé – a két repülőgépet holland hajó fogja leszállítani rendeltetési helyére, várhatóan december közepére érkezhetnek meg.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Az F-16-osok nem rendelkeznek beépített beszállólétrával, ami problémát jelenthet a jövőbeni műveletek során olyan helyszíneken, ahol korlátozott a földi támogatás. Mutatjuk az innovációs ötleteket!