Az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoki irodájának falát egy szemre is nagyon tetszetős lovagi kard díszíti. Kézbe véve még valósabb az élmény, súlya is van, éles is. Pengéjén a pápai pilóták egykori jelmondata: Az ég a bátrakat szereti! A kard adományozója, Sáfár Albert dandártábornok, az ÖHP légierőcsapatok parancsnoka meséli el olvasóinknak a fegyver születésének nem mindennapi történetét.
A JAS-39-es vadászgépen repülők tradicionálisan lovaggá ütve szolgálnak Svédországtól Dél-Afrikáig. A ceremónia része természetesen a típuson vizsgát tett hajózó karddal való "felavatása" is. Én is hallottam erről a szertartásról, és Kilián Nándor tábornoknak, a bázis akkori parancsnokának a falán is láthattam egy kardot, de az leginkább a búcsúban "hárompálcás" teljesítményt elismerő ajándékokra emlékeztetett. Már akkor eszembe jutott, hogy a pilótáink teljesítményéhez méltó fegyverrel illene meglepnem a századot.
Tavaly az angol légierő vendégházában láttam meg a tetszésemnek leginkább megfelelő kardot, széles pengével, szép markolattal. A második - immár meghatározó - élmény Szlovákiában, a szliácsi MiG-29-es század kardja volt, attól kezdve már csak a miből és hogyan kérdés foglalkoztatott. És persze az lenne a legjobb, ha már anyagában is kötődne a katonai repüléshez.
Először a kecskeméti Légijármű Javítóüzem parancsnokához, Bozóki János ezredeshez fordultam: mit tudna ajánlani a nemes célra? Szerencsére kapásból volt javaslata, amikor az isaszegi raktárbázist kiürítették, a MiG-15-ösökből kiszerelt 37 mm-es gépágyúcsövek kerítésoszloppá lefokozva folytatták a szolgálatot. Ha ezt a csövet elvágják, meg lehet próbálni az átalakítást.
A kardkészítő körutamat Szabadbattyánban kezdtem egy fegyverkovácsnál, aki megszemlélte a levágott csődarabot, és azt mondta, neki lapos vas kell, ezzel így nem tud mit kezdeni. Szerencsére egy pápai barátom tudott tanácsot adni a továbblépéshez, van egy kovácsmester ismerőse, aki szívesen szembenéz komoly szakmai kihívásokkal is. Csiszár úr három hónapos határidőt vállalt a "hogyan kovácsoljunk ágyúcsőből lapos acélt" feladat megoldására. Betartotta a szavát, három hónap múlva a három darabra vágott csőből "kiegyengetett" három kard várt a kovácsműhelyben. Két próba és egy igazi! Az első próbálkozásként - az én tanácsomra hallgatva - hosszában vágta szét a csövet, és így egyengette laposra az acélt. A harmadik technológia hozta meg a várt sikert, a fegyver csövére alumíniumlapot spirálisan feltekerve hozott létre egy olyan csavarvonalat, amely mentén szétvágva a csövet, a Németországból hozott speciális szénnel való hevítés után már kiadta magát a kard formája. Így alakult ki az acélpenge, a markolatot és a keresztvasat már Németh János, a szabadbattyáni mester készítette el. Hogy teljes legyen a légierős "körforgás", a jelmondatot már Veszprémben gravírozták rá a pengére.
Így készült tehát a magyar Gripen-lovagok kardja, amely egyben jelkép is, hiszen a 60 évvel ezelőtt Kecskeméten repült MiG-15-ös egy darabja került vissza Kecskemétre, hogy a késői utódokat nemcsak hivatásukra, de szakmai elődeikre is emlékeztesse.
Cikk: Tőrös István
Forrás: Aranysas magazin
Az éves kiképzési tervnek megfelelően, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Gripen hajózói 2024. szeptember 16-19. között délutáni, esti kiképzési repüléseket hajtottak végre, melyek fotózására a spotterek is lehetőséget kaptak.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.