Vannak olyan esetek, amikor a magángyűjtő egy vadászrepülő felújítása során olyan falba ütközik, ami első látásra áttörhetetlennek tűnik. Ilyen egy már nem fellelhető, vagy féltett kincsnek minősülő alkatrész, amelyet beszerezni gyakorlatilag lehetetlen. Ebben nyújt megoldást a G3D-Print Kft. csapata, akik a kivitelezés során nem ismernek lehetetlent.
A 3D nyomtatás egyike a 20. század forradalmian új technológiáinak. A gyártásfolyamat óriási előnye, hogy segítségével bármilyen formát vagy geometriai testet elő lehet állítani. Ezen innovatív technológiát tűzte zászlajára a G3D-Print Kft. csapata, akik a vadászrepülőgépek felújítása területén is megkerülhetetlenné váltak: legyen szó modellrepülőről vagy éppen 1:1-es arányú vadászrepülőgépről.
Ezt ismerte fel Firkó János, a kiskőrösi magángyűjtő is: már sok közös projekten vannak túl, és több vadászrepülő alkatrészt pótoltak közösen. Ilyen például egy Mi-24-es pengeantenna, vagy éppen egy MiG-15-ös helyzetjelző. A G3D-s mérnökök már a tervezési fázis során figyelembe veszik, hogy az adott eszköz milyen felhasználásnak, illetve időjárási viszontagságoknak lesz kitéve. Ennek megfelelően választják ki a legkedvezőbb gyártástechnológiát.
Első lépésként egy nagyteljesítményű 3D szkenner segítségével a komplex formákat digitalizálják, visszamodellezik és indulhat a nyomtatás: az alkatrészek sokaságát úgynevezett FDM, azaz szálhúzásos 3D nyomtatással alakítják ki. Az eljárás során 1.75-2.85 mm átmerőjű nyomtatószálat alkalmaznak, amit egy adagoló előre nyom, majd ezt követően a nyomtatófejben megolvad a szál. Azonban ahogy kiér a fúvókán, már szinte azonnal megszilárdul az anyag, így épül fel rétegről-rétegre például egy repülőgép alkatrész. A Mi-24-es pengeantenna kialakításakor ASA filamentet alkalmaztak, ami ellenáll az UV sugárzásnak is. Mintegy 85 celsius fokig hőálló anyagról beszélünk, így a folyamatos napsütés ellenére sem fog deformálódni az eszköz. Ráadásul a festés után külső védelmet is kap.
A modellrepülőgépekhez szánt alkatrészek során azonban SLA, vagyis funkcionális műgyantás tárgyalkotást alkalmaznak. Az eljárás lényege, hogy UV fényre keményedő gyanta polimerizálódik: rétegről-rétegre szilárdul meg az anyag a levilágítás helyén.
E technológiával készülnek el a különböző áttetsző testek is, így például a MiG-15-ös helyzetjelző lámpa is. A búrát polírozták és lakkozták, így készült el a teljesen azonos replika.
Emellett e területen is kiemelkedő eredményt lehet elérni a kompozit 3D nyomtatással is. A végkifejlet extraerős lesz, hiszen a kompozit szálerősítésnek köszönhetően a nyomtatott tárgyak az alumíniummal is felveszik a versenyt: páratlanul erősek, kemények, ellenállók és mégis könnyűek. A G3D-Print Kft. által használt Mark Two nyomtatóval bármely erősítés (karbon, kevlár, üvegszál, hőálló üvegszál) kombinálható bármely Markforged 3D nyomtató alapanyaggal (Nylon, Onyx), így minden feladat gyorsan és könnyen, célirányos anyagválasztással oldható meg.
Amennyiben felkeltették érdeklődését a 3D-nyomtatott alkatrészek, illetve a gyártástechnológia, megtekinthetőek lesznek a Szegedi Nemzetközi Repülőnapon, 2022. szeptember 9. és 11. között a G3D-Print Kft. pavilonjában.
Forrás: https://www.g3d-print.hu/
2025. január 22-én, szerdán rendezték meg az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoki beosztásának átadás-átvételi ünnepségét, melynek keretein belül Gróf Gergely ezredes, leköszönő parancsnok átadta a csapatzászlót Könczöl Ferenc ezredesnek, a dandár új parancsnokának.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.