2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 395 Ft   : 365 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Irány a vb!

JETfly  |  2014. 09. 16., 10:01

A sportág legrangosabb versenyére készül a Magyar Honvédség ejtőernyős-válogatottja. A 38. CISM (Conseil International du Sport Militaire) Katonai Ejtőernyős Világbajnokságot idén Indonéziában rendezik, a magyar csapat szeptember 16-án utazik Jáva szigetére. Különleges körülmények közt kell majd helytállniuk, a földet érés kijelölt helyszíne ugyanis egy stadionban lesz.   

Célba ugrás versenyszámban indul a honvédség ejtőernyős-válogatottja az indonéziai világbajnokságon. A csapat tagjai közül négyen − Kollár Gábor százados, Varga Tamás zászlós, Gál Szabolcs őrmester és Olenyik Roland szakaszvezető − az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison szolgálnak, Bánszki Tamás százados pedig az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison. Szakmai vezetőjük Dér László nyugállományú törzszászlós, edzőjük Nagy István önkéntes müveleti tartalékos zászlós.

Ők alkotják a nemzeti válogatottat is, Jáva szigetén viszont a Magyar Honvédséget fogják képviselni. Katari átszállással, huszonhat óra repülés után jutnak majd el a világ legrangosabb katonai ejtőernyős-bajnokságának a helyszínére. Szeptember 18-án edzőugrásokat fognak végrehajtani, a helyezésekért pedig másnap kezdődik a küzdelem. A csapat tagjai 28-án jönnek haza.

Hasonló versenyen nemzeti válogatottunk legutóbb 2011-ben vett részt Rióban. A brazíliai CISM V. Katonai Világjátékokon a csapat akkor célba ugrásban a második helyen végzett. Kollár Gábor százados szerint az Európa-kupa idei fordulóin elért eredményeik alapján Indonéziában is van esélyük „dobogóra ugrani”. A korábbi nemzetközi versenyeken ugyanis szinte kivétel nélkül azok, az általuk már jól ismert élvonalbeli katonacsapatok vettek részt, amelyekkel a mostani világbajnokságon is meg kell majd küzdeniük. A klasszikus ejtőernyőzés a civil sportolók körében kevésbé népszerü.

Az ejtőernyős-válogatott nemzetközi versenyekre történő felkészülését, a bajnokságokon való részvételét alapvetően a Magyar Honvédség támogatja, a sportolók pedig különböző pályázatokon nyert összegekkel egészítik ki szükös anyagi kereteiket. A világbajnokságra készülés jegyében az elmúlt hetet például a kalocsai repülőtéren töltötték. Ennek az edzőtábornak a költségeit is maguk teremtették elő. Egyesületük, a Szolnoki Honvéd Ejtőernyős Sportegyesület egy pályázaton nyert ugyanis annyi pénzt, amennyi elegendő lett volna a válogatott száztíz ugrásának a finanszírozására. Az időjárás azonban keresztülhúzta a fiúk számítását, a folyamatos esőzés miatt a tervezett ugrásoknak csak a felét sikerült végrehajtaniuk.

A célba ugró versenyeken, így a mostani világbajnokságon is 1000 méterről „rajtolnak” majd, 600 méteren pedig már nyitva kell lennie az ernyőiknek. A cél egy 2 centiméteres kör, aminek az érintése számít a legjobb eredménynek. Akinek viszont ez nem sikerül, a célkörtől mért távolságtól függően büntetőpontokat kap. Mivel centimétereken múlik az eredmény, a sportolók egy rafinált trükköt is alkalmaznak: kihegyezik a cipőjük sarkát, hogy a lehető legpontosabban találják el a célterület közepét. A magyar katonaválogatott tagjai amerikai gyártmányú Parafoil-2000-es ernyőket használnak. Valamennyi ernyő a honvédség tulajdona, kimondottan a versenyzők részére lettek vásárolva.

A világbajnokságon minden versenyzőnek tíz ugrást kell végrehajtania, a rangsort pedig a pontok összesítésével állapítják meg. Nagy István önkéntes müveleti tartalékos zászlós, a válogatott edzőjének véleménye szerint is minden esélye megvan a csapatnak felállni a dobogó valamelyik fokára. Bár ez a világbajnokság igencsak rendhagyó körülmények közt fog lezajlani: a versenyzőknek ugyanis egy stadionba kell ugraniuk. Szeles időben ezért jelentős turbulenciára kell számítaniuk, ami viszont az ernyő süllyedését, irányíthatóságát nagyban befolyásolja. A szerencsének tehát meghatározó szerepe lesz a verseny során, a helyezések ezúttal valószínüleg nemcsak a tudástól függnek majd. Ilyen körülmények közt ugyanis egy szélmentes időben ugró gyengébb csapat akár a legjobban felkészült gárdát is maga mögé utasíthatja. A fiúk mindenesetre próbáltak „ráedzeni” erre a speciális helyzetre: lehetőséget kaptak arra, hogy néhányszor beugorjanak Szolnokon a kandeláberekkel, lelátókkal, nagy fákkal körbevett Tisza-ligeti stadionba.

Fotó: Magyar Honvédség katonai ejtőernyős válogatott

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 13:58:05
Modern helikopterek váltják a régi eszközöket a Magyar Honvédség kutató-mentő szolgálatában – jelentette be a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf hozzátette: a napokban a régi típusú Mi-17-es helikoptereket a modern H145M forgószárnyasok váltották fel.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-05 10:15:09
2024. március 4-én, hétfőn, Gróf Gergely ezredes, a kecskeméti MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka tartott tájékoztatót, melyben többek között a bázison jelenleg zajló elektronikai hadviselési gyakorlatokról, valamint a Magyar Légierő Gripen flottájának idei évre tervezett feladatairól is hallhattunk információkat.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

2022. október 28-án került sor Dani Zoltán székely származású nyugalmazott ezredes nagykanizsai előadására a Halis István Városi Könyvtárban. Az F-117-es lelövésének 25. jubileuma alkalmából idézzük most fel a prezentáció anyagát!

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin