2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A hadsereg robot szárnyai

JETfly  |  2008. 04. 18., 20:17

Kelendőek az Egyesült Államok hadseregének MQ-1C Sky Warrior típusú robotrepülőgépei, hiszen az USA légiereje is erre a típusra kívánja cserélni az MQ-1B Predatorokat. Az MQ-1C Sky Warrior már egy jelentősen továbbfejlesztett változat lesz, amit ugyanúgy a General Atomics gyárt, mint az összes eddigi Predator családba tartozó robotrepülőgépet.

A Sky Warriorral már javában folynak a próbák és előreláthatólag jövő évben rendszeresítik őket. Az USA hadserege jóformán saját légierőt állít fel magának, hiszen nem kevesebb mint 45 századot terveznek felszerelni ezzel a típussal, ami századonként 12 gépet jelent. Gépenként földi kiszolgáló eszközökkel együtt 8 millió dollárt kell majd fizetni.

 

A másfél tonnás Sky Warrior 130 kilogramm tömegü felderítő müszereket hordozhat, amely 226 kilogramm külső függesztménnyel - fegyverekkel vagy további müszerekkel - egészíthető ki. A levegőben folyamatosan 36 órát tartózkodhat, sebessége elérheti a 270 km/h-át. Elődjéhez képest a Sky Warrior 50%-kal nehezebb, valamivel nagyobb továbbá képességeit tekintve is jelentős előrelépéseket sikerült elérni. Ezek közé tartozik az időjárási viszonyoktól független teljesen autonóm le- és felszállás, illetve a megnövelt fegyverterhelés, azaz az alap felfegyverzett Predatorhoz képest kettővel több, tehát négy Hellfire rakétát képes hordozni.

 

 

Az USA légiereje és hadserege más-más elképzelések alapján üzemeltetik illetve fogják üzemeltetni a robotrepülőgépeiket. A hadsereg számára ezek a gépek a hadszíntéren lévő parancsnokok eszközei. Ennek megfelelően mindegyik hadosztályhoz egy-egy századot rendelnek, az egyes ezredek pedig kettő vagy négy gépből álló alegységeket kapnak, az amúgy is alájuk rendelt Shadow 200 kis méretü robotrepülőgépeik mellé. Az USA légiereje a Predator illetve Sky Warrior méretü robotrepülőgépeket sokkal inkább hadászati célokra használja. Ennek megfelelően csupán a kiszolgáló személyzet és a gépek tartózkodnak a hadmüveleti területen, a gépet müholdas kapcsolat segítségével az USA területén belülről irányítják. Az USA hadserege mindenkit a hadszíntérre vezényel. A két haderőnem robotrepülőgépeinek müszerezettsége is eltér egymástól.

 

A két szóban forgó haderőnem már meg is állapodott abban, hogy együttmüködnek az új típus üzemeltetésében, amellyel így mindketten csökkenthetik kiadásaikat. Ugyanakkor az USA hadseregének üzemeltetési elképzelései aggodalomra adhatnak okot a légierőnél. A hadsereg ugyanis lényegesen nagyobb mértékben szeretne a technikára támaszkodni, mint a légierő. Ez magyarra fordítva annyit jelent, hogy a hadsereg Sky Warriorjait nem pilóta képesítéssel rendelkezők fogják irányítani. A légierő elsősorban amiatt aggódik, hogy a légtér nagyon könnyen veszélyessé válhat a sok robotrepülőgép miatt, ami megnöveli az ütközések esélyét is. A hadsereg erre a problémára szintén a technika segítségével szeretne megoldást találni. Ezen különösebben nem is kell csodálkozni, hiszen a hadsereg aligha rendelkezik elegendő pilótával, hogy az 500 darab robotrepülőgépét bevethesse, de még annyival sem, hogy az elsőnek megrendelt 132 darabot is repülni tudja.

 

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 13:58:05
Modern helikopterek váltják a régi eszközöket a Magyar Honvédség kutató-mentő szolgálatában – jelentette be a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf hozzátette: a napokban a régi típusú Mi-17-es helikoptereket a modern H145M forgószárnyasok váltották fel.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-05 10:15:09
2024. március 4-én, hétfőn, Gróf Gergely ezredes, a kecskeméti MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka tartott tájékoztatót, melyben többek között a bázison jelenleg zajló elektronikai hadviselési gyakorlatokról, valamint a Magyar Légierő Gripen flottájának idei évre tervezett feladatairól is hallhattunk információkat.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin