2017. 02. 21. kedd
: 308 Ft   : 290 Ft Benzin: 366 Ft/l   Dízel: 376 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Ducati versenymotor a Tornado vadászbombázó ellen

JETfly  |  2007-10-02 12:17:00

Oldalainkon is többször olvashattak már különleges versenyekről, amikor versenyautó méri össze lóerőit egy vadászrepülőgéppel. A legemlékezetesebb talán a Michael Schumacher által vezetett Ferrari és az Eurofighter összecsapása volt 2003-ban, míg utoljára egy holland F-16-os csapott össze egy Spyker F–1-es autóval. A 2007. október 1-jei versenyen egy Ducati küzdött meg egy Tornado GR4 típusú repülőgéppel. A versenyre október 1-jén került sor a Royal Air Force Marhamban található légibázisán.

A kihívó ezúttal egy Leon Haslam nevü motorversenyző volt, aki nem először ült az 1000 cc-es Ducati nyergében. A korábbi brit motorbajnok, Ron Haslam fia, aki harmadik a Brit Superbike-széria versenysorozatban, egy Tornado GR4 típusú repülőgépet hívott ki versenyre.

A verseny két résztvevője a betonon egymás mellett állt fel, és a légiirányítók által kilőtt zöld jelzőfény adta meg számukra a jelet a startra

A verseny távja 4000 ft (1219,20 m) volt.

A jelzőrakéta fényére a Ducati kapta el a rajtot, a Tornado a fékek kiengedése után csak lassan kezdett gyorsulni. A táv első részében a motor és vezetője előnyre tett szert. A Tornado GR4 ebben a szakaszban olyan volt, mint egy „esetlen kisliba". A repülőgép személyzete, Nigel Crennell repülő őrnagy, a pilóta és Leigh Borrow repülő hadnagy, fegyverrendszer-kezelő úgy gondolta, ennek fele sem tréfa. A repülőgép vezetője bekapcsolta a Rolls-Royce RB199 típusú hajtómüvek utánégető üzemmódját, és a „kisliba hattyúvá" változva robogott a cél felé.

A verseny végét a légiirányítók által fellőtt sárga jelzőfény jelezte, és a végén a Tornadót „intették" le győztesként.

A 4000 ft-es távolság végén a különbség mindössze 100 ft (30,48 m) volt a két gép között, de a repülőgép győzött.

A verseny után Leont arról kérdezték, hogy élte meg ezt a különleges versenyt. A motorversenyző elmondta, hogy az időjárási viszonyok tökéletesek voltak, és amikor a verseny kezdetén elhúzott a repülőgép mellett, biztos volt a győzelemében. A vereség miatt szomorúnak érezte magát, azonban nem mindennapi élményt jelentett számára a Tornado GR4 elleni küzdelem.