2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A Boeing ABL repülési tesztjei

JETfly  |  2004. 12. 12., 13:22

A Boeing Airborne Laser (ABL) csapata december 3-án az Edwards Légibázison végrehajtotta a Harcvezetési, valamint a Sugárvezérlő/Tűzvezető (BC/FC) rendszer első repülési tesztjét.

            A Repülőgép fedélzeti lézer (ABL) fegyverrendszer projekt fővállalkozója a Boeing, valamint a cég felelős a fedélzeti rendszerek integrációjáért is. A vállalat végzi a megawatt osztályú, nagyenergiájú kémiai oxigén-jód lézer (COIL) beépítését egy Boeing 747-400F típusú repülőgépbe, amely képes ballisztikus rakéták felderítésére, követésére és megsemmisítésére a röppálya felszálló ágán. Emellett az ABL képes információt adni a globális ballisztikus rakétavédelmi rendszer más elemei részére is az indítás helyéről, a rakéta pályájáról, és a becsapódás várható helyéről egyaránt.

            „Ez egy jelentős technikai állomás az ABL program történetében, mely bizonyítja az általunk elért folyamatos fejlődést,” jelentette ki Jim Ewatt, a Boeing Rakétavédelmi Rendszerek alelnök-vezérigazgatója.

            Az ABL hordozó repülőgép kezdeti légialkalmassági és a Harcvezetési rendszer tesztjei 2002-ben kezdődtek, miután jelentős módosításokat hajtottak végre, hogy a korábbi polgári repülőgépet alkalmassá tegyék a megawatt-osztályú irányított energia-fegyverrendszer hordozására. A sikeres teszteket követően, 2002 végén, a repülőgépet az Edwards Légibázisra szállították, a további fegyverrendszerek beépítése céljából.

            „A továbbiakban folytatni fogjuk a repülési teszteket, melyek a Harcvezetési és a Sugárvezérlő rendszer együttműködésének ellenőrzésére irányulnak, valamint arra, hogy keletkező vibráció és annak hatása a rendszerre várakozásainknak megfelelően a tűréshatáro belül vannak,” mondta Ewatt úr.

            Az ABL kulcsfontosságú eleme az amerikai kormány ballisztikus rakétavédelmi rendszerének. Egy esetleges alkalmazás során az ABL érzékelő rendszere felderíti és követi az ellenség által indított rakétát még a röppálya felszálló ágán, majd a nagyenergiájú lézer segítségével megsemmisíti azt. Az ABL érzékelő rendszere emellett azonosítja a rakétaindítás, és a várható becsapódás helyét is, majd a szerzett információkat továbbítja a rakétavédelmi rendszer más elemei számára is

            A programban a Boeing felel a fegyverzeti rendszer integrációjáért, valamint a cég fejleszti a hordozó platformként szolgáló modifikált repülőgépet és a harcvezetési rendszert is. A projektben más partnerek mellett részt vesz a Northrop-Grumman, aki a rendszer lézerszegmensét szállítja, valamint a Lockheed Martin, aki a BC/FC szegmens fejlesztéséért felel.

A Boeing Company részét képező Boeing Integrated Defense Systems a világ egyik legnagyobb űr és védelmi rendszereket gyártó vállalata. A St. Louisi székhelyű vállalat termelése eléri az évi 27 milliárd dollárt. A cég hálózatközpontú rendszereket kínál katonai, kormányzati és kereskedelmi megrendelői számára a világ minden pontjára. A vállalat világelső a hírszerző, megfigyelő és felderítő rendszerek forgalmazásában; a világ legnagyobb katonai repülőgép gyártója; a legnagyobb műholdakat gyártó vállalkozás; az űrbázisú kommunikációs rendszerek vezető szállítója; az amerikai rakétavédelem és a Belbiztonsági Minisztérium elsőszámú rendszer integrátora; a NASA legnagyobb alvállalkozója; és világvezető a különböző űreszközök felbocsátása területén.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 13:58:05
Modern helikopterek váltják a régi eszközöket a Magyar Honvédség kutató-mentő szolgálatában – jelentette be a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf hozzátette: a napokban a régi típusú Mi-17-es helikoptereket a modern H145M forgószárnyasok váltották fel.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-05 10:15:09
2024. március 4-én, hétfőn, Gróf Gergely ezredes, a kecskeméti MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka tartott tájékoztatót, melyben többek között a bázison jelenleg zajló elektronikai hadviselési gyakorlatokról, valamint a Magyar Légierő Gripen flottájának idei évre tervezett feladatairól is hallhattunk információkat.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin