2016. 12. 09. péntek
Natália
: 314 Ft   : 296 Ft Benzin: 352 Ft/l   Dízel: 365 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Árverésen egy II. világháborús Spitfire

JETfly  |  2015-05-12 09:37:11

Egy igazi különlegesség kerül kalapács alá hamarosan: egy olyan Spifire, amelyet a II. világháborúban lőttek le Dunkerque-nél. A gépet, melynek Peter Cazenove volt a pilótája, teljesen helyreállították és 2,5 millió fontért szándékoznak eladni.

A gép igazi ritkaság – miután lelőtték, negyven évig el is feledkeztek róla. Az Mk1 Vickers Supermarine Spitfire pilótája, Peter Cazenove 1940. május 24-én szállt fel és a repülés 55. percében érte a végzetes találat egy Dornier 17-Z bombázó fedélzetéről. „Szóljatok a mamámnak, hogy a délutáni teára otthon leszek” – üzente Cazenove, az etoni öregdiák, mielőtt a Calais-i partok homokjára tette volna a gépét.

Cazanove sérülés nélkül megúszta a hasraszállást és Calais-nál csatlakozott az egyik brit ezredhez – velük együtt esett hadifogságba. A P9374-es számú Spitfire a természet martalékává vált és egyre mélyebbre süllyedt a parti homokban. Ott pihent egészen az 1980-as felfedezéséig, amikor is az erős árapály a felszínre tolta. Habár a tengervíz erősen korrodálta, meglepően jó állapotban maradt a repülőgép – az igazán nagy sérüléseket a kincsvadászok okozták, akik megpróbáltak minél több relikviát kinyerni a roncsból.

A repülőgépet idővel teljesen helyreállították, olyannyira, hogy mára ez az egyik a két repülőképes Mk1-esből – mindkettőnek Thomas Kaplan amerikai gyüjtő a tulajdonosa.  A Christie’s július 19-i londoni különleges aukcióján kínálják eladásra a P9374-est, a remélt eladási ár 2,5 millió font. Thomas Kaplan az így befolyó összeget jótékony célokra kívánja fordítani, a kedvezményezettek között ott van a RAF alapítványa, illetve egy természetvédelemmel foglalkozó társaság is.

Német tisztek pózolnak a Spitfire roncsainál, 1940-ben (BNPS)

A másik Spitfire sem marad Mr. Kaplannál – az N3200-est az Imperial War Museumnak ajándékozza. A jószívü üzletember a következőkkel indokolta nagylelkü gesztusát: „Amikor gyerekkori barátommal, Simon Marsh-sal nekivágtunk ennek a projekteknek, akkor azok előtt a hősök előtt szerettünk volna tisztelegni, akiket Churchill úgy hívott: a ’kevesek’. Ők voltak azok a pilóták, akik útját állták a hitleri gonoszságnak és sötétségnek. A közelgő esemény a hála és köszönet kifejezése azoknak, akik részesei voltak a modern történelem egyik legfontosabb fejezetének. A történelem arra tanít minket, hogy eljöhet az idő, mikor az egyénnek cselekednie kell – és mi hálás szívvel emlékezünk meg azokról, akik tették azt, amit tenniük kellett.”

A Spitfire a Vickers Armstrong woolstoni gyárában készült és a RAF Croydon-ban állomásozó 92. százada kapta meg 1940-ben. A Rolls-Royce Merlin III motort Derby-ben gyártották, 1939. október 27-én.

A gép kiemelése után először a párizsi Musee d'l'Air at Le Bourget gyüjteményébe került, majd a duxfordi Aircraft Restoration Company / Historic Flying Ltd közremüködésével állították helyre. A restauráló csapat 12 mérnökből állt és a munkálatok három évig tartottak. Az első sikeres felszállás 2011-ben az Aircraft Restoration Company főmérnöke és egyben pilótája, John Romain nevéhez füződik. Ő így nyilatkozott: „Jogosan lehetünk büszkék a helyreállításra, a Spitfire fantasztikusan repül, nagyon szerethető, gyönyörü gép.”

Robert Copley, a Christie's UK elnökhelyettese hozzátette: „Nagy megtiszteltetés a Christi’s számára, hogy egy olyan ikonikus repülőgép eladásában müködhet közre, mint ez a különleges Mk1 Spitfire. Ez a gép több, mint egy egyszerü repülőgép – ez az Anglia Csata ’kevesei’ hősiességének és bátorságának szimbóluma.”

Forrás: telegraph.co.uk

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!
   MÁSOK ÍRTÁK
2016. 12. 06., 16:24

Orosz rulett a tengeren

A szíriai partok közelébe vezényelt orosz Admiral Kuznyecov repülőgép hordozó erősen korlátozott mértékben képes beavatkozni az Iszlám Állam és a szír kormányellenes erők elleni harcokba.
2016. 12. 05., 11:23

Repülés Kabulba, átszállás nélkül

Dr. Orosz Zoltán altábornagy: Jövőre elkezdődik a Magyar Honvédség légi szállítási képességének fejlesztése, új járműveket vesznek.
2016. 12. 02., 15:40

Repülős ajándékötletek a JETfly Webáruházból!

Válasszon karácsonyi ajándékot a JETfly Webáruházból! Repülős relikviák, könyvek, pilótadzsekik, bakancsok, pólók stb. széles kínálatával várjuk Vásárlóinkat! Kiszállítási akció!
2016. 12. 01., 10:54

Az utolsó Tu-144 utolsó repülései

Tupoljev–NASA repülő laboratórium, orosz gép amerikai műszerekkel. Emlékmű lesz a 77114-es? Akiket irritálnak bizonyos feliratok.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:

A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin