2024. 03. 29. péntek
Auguszta
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

A változások éve - Ismét megmutatjuk, mit tud a magyar Gripen

A változások éve - Ismét megmutatjuk, mit tud a magyar Gripen
Aranysas  |  2017. 04. 06., 09:23

Az immár teljes Gripen-flottával és éves szinten plusz 400 óra repülési idővel kezdődött a kiképzés Kecskeméten.

  • Interjú Ugrik Csaba dandártábornokkal, a Kecskeméti Repülőbázis parancsnokával
  • 2019-ig van aláírva a szerződésünk a kanadai NFTC programmal
  • Több elképzelés is van azzal kapcsolatban, hogyan lehet kiváltani a kanadai képzést

A rutinfeladatok mellett azonban lézervezérlésű bombák dobásáról és két demópilóta felkészítéséről is beszámolhat Ugrik Csaba dandártábornok, a repülőbázis parancsnoka az ARANYSAS olvasóinak. Sőt még egy rendhagyó színházi előadáshoz is kedvet kaphatunk...

- Már karácsony előtt megérkezett Kecskemétre az ajándék, december 16-án landolt a betonon a "hazatért" 30-as Gripen.

- Mivel javítható volt a repülőgép, így ugyanazzal a lajstromszámmal érkezett vissza. A SAAB gyárában, Linköpingben végezték el a megfelelő vizsgálatokat, és a szükséges javításokra, cserékre is ott került sor. December elején megtörtént a Gripen berepülése, azt követően indulhatott vissza Kecskemétre. Egykori megmentője, Kádár Sanyi is kijött a bázisra, megnézte a póttartályokon sikeresen hasra szállt 30-ast. 2017 meghatározó híre, hogy egy kiegészítő szerződés került aláírásra a svéd féllel, amely azt biztosítja számunkra, hogy 2000 óra repülési időnk van nemcsak ebben az évben, de 2026-ig folyamatosan. Az elmúlt időszak állománymegtartó intézkedései hatásának köszönhetően ki is tudjuk használni ezt a lehetőséget. A munkaerőpiaci pótlék (valamint a honvédségi fizetésemelés 30%+5%+5%+5%+5% 2019-ig) megszüntette a műszaki állomány kiáramlását a nagyvállalatokhoz, és ez igaz a hajózóállományra is. Így lehetőségünk lesz a svédországi képzésből hazatért fiatal hadnagyok, főhadnagyok kiképzésének elvárt ütemű folytatására is.

- A Gripen-század legfiatalabb tagjai a kanadai NFTC programban szerezték meg a típushoz szükséges tudás alapjait. Meddig lehet még a magyar pilótaképzés "bölcsője" a NATO Flying Training in Canada program?

- 2019-ig van aláírva a szerződésünk a kanadai NFTC programmal, ez azt jelenti, hogy 2019-ben küldhetünk ki utoljára hajózókat, őket 2021-ben várjuk vissza. Nálunk az a rendszabály van, hogy vadászrepülőgépre az kerülhet, aki az NFTC program negyedik fázisát - azaz a Hawk harcászati kiképzést - sikeresen befejezte. Amikor Kanadából visszajön, indul Svédországba, ahol négy és fél hónapos alapkiképzés vár rá, ez tartalmazza az ottani eljárások, a típus műszaki paramétereinek megismerését, a szimulátoros képzést, valamint a kiképzési feladatokat a géppárműrepülésig és a hangsebesség feletti tartomány megismeréséig. Ez 15 felszállásból mintegy 15 órát jelent. Ehhez azért hozzá kell tennem, hogy akik Kanadából visszakerülnek a Magyar Honvédség kötelékébe, teljesen alkalmasak arra, hogy átüljenek egy vadászrepülőgépre. És itt nemcsak a taktikai és repüléstechnikai dolgokra gondolok, hanem arra a professzionális szakmai angolnyelv-tudásra is, amelyet megkövetel a XXI. század.

- Van-e élet a kanadai szerződés lezárása után?

- Több elképzelés is van azzal kapcsolatban, hogyan lehet kiváltani a kanadai képzést. Lehet egy opció a kanadai képzés meghosszabbítása is, de törekvés van az irányban is, hogy a pilóta-utánpótlás nevelése földrajzilag közelebb kerüljön Magyarországhoz. Ezt elősegítheti, hogy a katonai repülőgép-vezetői hivatás választását közelebb vinnénk a 18 éves korhoz, hiszen erre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szolnoki Repülési Intézete lehetőséget adhat. Számunkra nagyon fontos, hogy minél fiatalabb korban kerüljön vadász- vagy szállító repülőgépre a jelentkező, hiszen annál több aktív évet tud a szolgálatban tölteni, de ehhez mindenképpen szükség van a Kanadában elérhető harci-taktikai szintre. Angliában és Olaszországban van hasonló jellegű oktatás, a lengyelek - akiknek nagyon magas az ambíciószintjük a fejlődésre - beszerezték az olasz Aermacchi M-346 Master kiképző repülőgépet, így elképzelhető, hogy idővel őket is figyelembe vehetjük a lehetőségek sorában. Természetesen van együttműködés a cseh féllel is, ők is a Gripent üzemeltetik, mint mi, van egy viszonylag modern kiképző repülőgépük, beszélhetnénk itt akár az ALCA-ról, akár az L-39NG-ről. Ezek a kiképzés "vas" részét tudnák biztosítani, viszont ez csak kis része az oktatásnak, hiszen a hardver mellé kell a szoftver is, tehát a kiképzési program létrehozása, a megfelelő légtér, speciálisan felkészült oktatók. Ebből a szempontból Kanada, még ha egy kicsit drágább is, mint a közép-európai képzés lenne, költséghatékonyabb, mivel rögtön rá tudom ültetni a repülőgép-vezetőt a vadásztípusra, míg például a cseh rendszerben 3-4 év Albatrosz - vagy ALCA - után indulhatnak csak el a leendő vadászpilóták Svédországba.

- Ugorjunk vissza a jövőből a jelenbe. Milyen feladatok várnak a repülőbázis állományára 2017-ben?

- Természetesen mi is részt veszünk az országvédelmi feladatokban, a mi katonáink is váltásokban szolgálatot teljesítenek a déli határokon. Ebben az évben nincs olyan kiemelkedő elvárás velünk szemben, mint a Baltic Air Policing vagy a V4 harc­csoportban való készenlét volt. Feladatunk a magyar és a szlovén légtér védelme, további együttműködés partnereinkkel a légi utántöltési képesség megtartása érdekében, és ebben az évben szeretnénk sort keríteni a lézervezérlésű bombáink gyakorló alkalmazására is. Ez történhet egy nemzetközi gyakorlat során külföldön, de a dunántúli lőtér is alkalmas gyakorlóbombák dobására és irányítására. Részt veszünk a Belgiumból Spanyolországba települt Mission Commander képző programban - ez volt a TLP -, ahol a kiküldött repülőgép-vezetőink egyre magasabb szinten ismerhetik meg a hadműveletek tervezését, majd végül a vezetését is.

- Utoljára 2013-ban volt Kecskeméten Nemzetközi Repülőnap, a határ menti események "elsodorták" a tervezett 2015. évit - majd természetesen a tavalyi és ez évi rendezvényt is. Készül-e viszonossági alapon ismét magyar bemutató pilóta a külföldi airshow-kon való bemutatkozásra?

- Lesznek hagyományos kirepüléseink a környező országokba, ilyen a Horvát Légierő Napja, a Szlovákiában megrendezendő repülőnap vagy az ostravai NATO Day, esetleg Szerbiába is ellátogatunk. Ez évben Romániában is lesz repülőnap, és mivel van szerződésünk a közös együttműködés elmélyítésére, ezért indokolt lenne Bukarestben is bemutatkozni a magyar Gripeneknek. Ezenkívül az AWACS-flotta az idén ünnepli a 35. születésnapját, és mivel ők sokat segítenek bennünket a levegőben - AWACS-irányítás alatt hajtottunk végre feladatokat a Baltikumban is -, másrészt az AWACS-en viszonylag sok magyar irányító és kiszolgáló személyzet dolgozik, ezért felkérés alapján engedélyezték ott is a részvételünket. A "vendégszereplések" csúcsa az angliai RIAT lesz júliusban Fairfordban, ahol az amerikai sztárcsapat, a Thunderbirds is bemutatót tart.

- 2013-ban Kecskeméten és Fair­fordban is Langó Vikor százados repülte a demóprogramot. Új műsorhoz új férfi kell. Kik készülnek fel most ezekre a feladatokra?

- Két repülőgép-vezetőnk, Szatmári "Szatyi" László őrnagy és Gotshall András százados kezdi meg a felkészülést a bemutató programokra. Alapként van a svédeknek erre egy felkészítésük, melynek során a Gripen specifikus lehetőségeire és a repülésbiztonságra helyezik a hangsúlyt. Felterjesztettük már a dinamikus bemutató koreográfiáját engedélyezésre az ÖHP-hez, elfogadás után kezdhető el a gyakorlás előbb a légtérben, majd a bemutatóhoz hasonló körülmények között a bázis felett. Azt tudni kell, a nemzetközi eseményeken csak az repülhet, aki megfelel az adott airshow szigorú előírásainak, akár repült óraszámban, akár gyakorlatban.

- Többéves vergődés után viszonylag gyorsan kimondták az Antonov 26-os flottára az ítéletet, le kell cserélni. Simicskó István honvédelmi miniszter a müncheni biztonságpolitikai konferencián már határidőt is mondott, még ebben az évben realizálódhat a kormánygép beszerzése. A politikai-szakmai döntés után milyen gyorsan jöhet létre ez a katonai szállítókapacitás?

- Szállítórepülő-flottánk valóban megújításra szorul. Az első időszakban egy 120-140 fős jet repülőgép beszerzésére kerülhet sor, ezt követően egy kisebb futár jellegű, egy 20-40 fős jetnek a hadrendbe állítására. Nem szabad elfelejtkeznünk azonban a különleges katonáink szállításáról, a teherdobásokról sem, sőt a missziókban szolgáló magyar kontingensek szállítási gondjainak a megoldása és a MEDEVAC feladatok biztosítása is a beszerzésre kerülő szállítógépekre vár majd. A bázis állománya felkészült a feladatra, a megvásárlásra kerülő típus ismerete nélkül is a személyzetek felkészítése a nemzetközi repülésekre általánosságban elkezdődött. Szerencsére nemcsak a vadászrepülő-századnál, de a szállítóknál is megtörtént a generációváltás, többségében a kanadai képzésben a kiválasztás sajátosságai és a szigorú pontrendszerek miatt a vadászrepülő szakirányt elhagyó fiatalok ülnek már az Ancsák jobb ülésében rutint szerezve, és a műszaki katonákkal együtt fiatal kapitányok is készen állnak a vegyes katonai szállítóflotta üzemeltetésére. Természetesen a leendő személyzetek a típus kiválasztása után azonnal utazhatnak az átképzés helyszínére.

Cikk: Tőrös István

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 18., 16:21
Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.
2024. 03. 12., 13:39
A Pilatus svájci repülőgépgyártó a közelmúltban jelentette be, hogy a PC-21 típusú kiképző repülőgépekből álló globális flottája elérte és meghaladta az 500 000 repült órás történelmi mérföldkövet.
2024. 03. 06., 11:10
Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024-03-21 09:15:14
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  
2024-03-13 12:52:44
25 éve, 1999. március 12-én csatlakozott Magyarország az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez: a jubileum kapcsán földi és légi bemutatókkal tarkított ünnepséget rendeztek Tatán, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár alakulatánál, ahol beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Mutatjuk a helyszíni fotókat!
2024-03-11 14:35:49
A Magyar Légierő pilótái a legjobbak közül valók, és a veszélyek korában kiemelt erkölcsi és anyagi megbecsülést érdemelnek. Tudásuk, szolgálatuk kulcsfontosságú Magyarország biztonságának védelmében. Ezért jelentős – decemberig visszamenőleges – béremelésükről döntöttünk – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 25., 11:58
A magyar és a svéd kormány korszakos megállapodást kötött, ugyanis a már meglévő vadászgépek mellé négy új JAS-39 típusú vadászbombázóval bővül hazánk repülőgépflottája.
2024. 03. 25., 10:41
2024. 03. 22., 09:25
A máltai Universal Air március 26-ától hetente kétszer indít légijáratokat Pécs-Pogány reptérről a Málta–Pécs–München útvonalon.
2024. 03. 20., 09:21
A nyolcvanas évek második felében, a Tomcat üzemeltetés csúcspontján, az amerikai haditengerészet 22 elsővonalbeli (repülőgép-hordozós) százada repülte az F-14-est, megosztva a csendes-óceáni és az atlanti-óceáni flotta hordozói között.

  Legfrissebbek most

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Dánia - az F-35-ösök érkezésével - folyamatosan vonja ki a hadrendből F-16-os vadászbombázóit, melyek értékesítését már korábban meghirdették. A lehetséges vásárló kilétét a napokban hozták nyilvánosságra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin