2024. 03. 19. kedd
Bánk, József
: 394 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Interjú a Jak-152 tesztpilótájával

Interjú a Jak-152 tesztpilótájával
JETfly  |  2016. 10. 18., 11:31
Kapcsolódó
cikkek (1)

Szeptember végén az Irkutszki Repülőgépgyár repülőteréről felszállt az új Jak-152-es, ezzel kezdetét vette a sorozatgyártás előtti berepülési fázis.

A repülőgépet a gyár berepülőpilótája, Vaszilij Szevasztyanov teszteli – benyomásairól az Orosz Fegyveres Erők lapjának nyilatkozott. 

„Az első felszállás nem hozott semmi meglepetést, minden rendszer a tervezett módon működött. A berepülési programban előírt manővereket hiánytalanul végrehajtottuk. A Jak-152-es alap kiképzőgépnek készült, a repülést a kezdetektől elsajátítani akarók részére. Tulajdonságainak köszönhetően széleskörűen alkalmazható akár katonai, akár polgári célú előképzésre. A repülési alapokon túl alkalmas bonyolult műrepülés, légitájékozódás, műszerrepülés oktatására is.

Elődjeihez, a Jak-52 és 54-eshez hasonlóan ez is nagyon könnyen kezelhető, jóindulatú repülőgép. A legnagyobb különbség a műszerezettségében van – a legújabb technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a Jak-152-es alkalmas bonyolult idős illetve éjszakai repülések végrehajtására is. Mivel kiképzőgépnek készült, ezért az oktató képes szimulálni a „vakrepülés” körülményeit a jól bevált függönyös módszerrel – azaz a hátsó kabinból irányítva egy speciális függöny eltakarja a kilátást a növendék elől. Ez a lehetőség nagy előny a piac többi szereplőjéhez képest.

A Jak-152-es egyik potenciális felhasználója az Orosz Védelmi Minisztérium lehet. Az egyszerű üzemeltetés, a költséghatékonyság és a kiváló repülési jellemzők alkalmassá teszik a Jak-152-est, hogy a sugárhajtású repülőgépre történő kiképzés előtt ezen a típuson tanítsák meg a leendő katonai pilótákkal az alapokat. Az sem hátrány, hogy az Orosz Légierő sugárhajtású kiképzőgépe, a Jak-130-as szintén az irkutszki üzemből kerül ki. Ennek köszönhetően a tervezésnél már ügyeltek arra, hogy ergonómiailag minél hasonlóbb legyen a két típus.

Az üzemeltetésnél is sok az átfedés, sok földi kiszolgáló berendezés kompatibilis a két típusnál, a szimulátortól kezdve a repülések kiértékelésénél használt berendezésig. A növendékek kiképzése során nagyobb mértékben lehet támaszkodni az alaptípuson megszerzett ismeretekre, gördülékenyebb az átállás a nagyobb sebességű típusra. A gyári tesztpilóta csupán egyetlen negatívumot említett: a hátsó kabin szűkösségét, illetve a korlátozott kilátást, amely bizonyos körülmények között megnehezítheti az oktató munkáját."

 

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 11., 14:35
A Magyar Légierő pilótái a legjobbak közül valók, és a veszélyek korában kiemelt erkölcsi és anyagi megbecsülést érdemelnek. Tudásuk, szolgálatuk kulcsfontosságú Magyarország biztonságának védelmében. Ezért jelentős – decemberig visszamenőleges – béremelésükről döntöttünk – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024. 02. 29., 12:19
Azerbajdzsán már évek óta folytat tárgyalásokat Pakisztánnal a JF-17-esek beszerzése kapcsán: a legfrissebb hírek szerint megszületett a megállapodás, ami már továbbfejlesztett radarrendszerrel és a legmodernebb fegyverzettel felszerelt harci repülőgépekről szól.
2024-03-05 10:15:09
2024. március 4-én, hétfőn, Gróf Gergely ezredes, a kecskeméti MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka tartott tájékoztatót, melyben többek között a bázison jelenleg zajló elektronikai hadviselési gyakorlatokról, valamint a Magyar Légierő Gripen flottájának idei évre tervezett feladatairól is hallhattunk információkat.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 18., 11:23
„Nyitott Égbolt” tanfolyamot tartott az MH 47. Bázisrepülőtéren a horvát székhelyű Zágrábi Biztonsági Együttműködési Központ március elején.
2024. 03. 11., 16:45
A hét minden napján, illetve a hónap minden hetében kiképzési repüléseket hajtanak végre a kecskeméti repülőbázison. A cél, hogy a JAS 39 repülőgépvezetői állomány minden tagját eljuttassák a „combat ready” szintre.
2024. 03. 08., 11:24
„Farkas Bertalan vadászpilóta, űrkutató, űrhajós az első magyar, aki az űrben járt – de nem az utolsó, hiszen a HUNOR Magyar Űrhajós Programnak köszönhetően hamarosan újra járhat magyar az űrben” – írta közösségi oldalán Szalay-Bobrovniczky honvédelmi miniszter.
2024. 03. 08., 10:15
Nemzetközi Professional Pilot képzés a Stipendium Hungaricum program keretében Debrecenben A magyar kormány 2013-ban indította útjára a Stipendium Hungaricum nemzetközi felsőoktatási programot külföldi hallgatók számára, amelynek keretében a világ kilencven országából érkezhetnek hazánkba olyan diákok, akik a magyarországi főiskolákon és egyetemeken zajló angol nyelvű képzéseken vehetnek részt.

  Legfrissebbek most

Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.